Jen 40,9 milionu tun obilnin by se letos mělo sklidit podle prognózy Německého zemědělského svazu (Deutscher Bauernverband; DBV). Je to výrazně pod průměrem let 2018 až 2022 (42,2 mil. tun) a také o 6 % měně než v minulém roce (43,6 mil. tun). Meziročně se ale čeká mírně vyšší sklizeň řepky.
„Očekáváme podprůměrnou sklizeň s opět velkými regionálními rozdíly. V mnoha částech země způsobilo dlouhé květnové a červnové sucho značné škody na porostech, takže předpokládané výnosy jsou letos rovněž pod dlouhodobým průměrem," uvedl předseda Německého zemědělského svazu Joachim Rukwied v tiskové zprávě na začátku července. Regionální srážky z posledních 14 dnů přišly na mnoha místech pro obiloviny pozdě, ale samozřejmě pomohly cukrové řepě, bramborám a produkci krmiv, doplnil.
V Německu se letos pěstuje o něco méně obilnin než v předchozích letech. Nejvýznamnější zůstává ozimá pšenice s pěstitelskou plochou 2,84 milionu hektarů (minus 2 %), následuje ozimý ječmen s 1,27 milionu hektarů. Plocha jarního ječmene, která činí 329 000 hektarů, je přibližně o 11 % menší než v loňském roce a podobný pokles lze pozorovat i u ovsa, jehož plocha činí odhadem 138 400 hektarů (o 13 % méně než v loňském roce), uvádí tisková zpráva.
U ozimé řepky se osevní plocha dále zvýšila přibližně o 80 000 hektarů a nyní činí 1,16 milionu hektarů. To znamená, že pěstební plocha je zhruba na úrovni pětiletého průměru (1,65 milionu hektarů). Vzhledem k současnému poklesu cen však lze očekávat, že tento trend nebude pokračovat, předpokládá svaz. Připomíná, ale, že to závisí také na výsledcích sklizně v Severní Americe, kde stále panuje velká nejistota kvůli suchu ve velké části Kanady a USA.*