Sklizeň obilí v Německu se v letošním roce očekává ve výši 42,4 milionu tun. Bude tedy o jeden milion tun (necelá 2 %) nižší než v předchozím roce a o 4,7 % nižší, než je průměr za roky 2015 až 2020 (44,2 milionu tun). Sklizeň ozimé řepky by měla dosáhnout 3,4 milionu tun. Vyplývá to z předběžné bilance sklizně, kterou zveřejnil v závěru srpna Německý zemědělský svaz (DBV, Deutscher Bauernverband e.V.). Odhad vychází z údajů místních sdružení zemědělců.
„Letošní sklizeň obilí je opět podprůměrná. Četná krupobití a přívalové deště nám ukázaly, že zemědělci přímo pociťují dopady klimatických změn,“ uvedl předseda svazu Joachim Rukwied. Dodal, že navíc došlo k prudkému zvýšení vstupních nákladů, což zemědělce ekonomicky zatěžuje. Největšími problémy trpí zejména chovatelé prasat. Stejně jako v České republice také v Německu sklizeň neustále přerušovaly deště. Plodiny, jako je kukuřice, cukrová řepa a zelenina, ale letních srážek využily a v současné době se jim daří dobře. Také růst travních porostů je letos dobrý. Průměrný výnos všech obilovin ve výši 7 t/ha odpovídá průměru let 2015 až 2019. Plocha osetá obilninami se oproti loňsku nezměnila, v obou letech se pohybovala kolem 6 milionů hektarů.
Nejdůležitější olejninou v Německu je ozimá řepka, připomíná svaz. Po prudkém poklesu pěstování v předchozích letech se plocha opět postupně zvyšuje. Pro sklizeň v roce 2020 se pěstovalo 954 000 hektarů řepky, letos to bylo již 999 500 hektarů, což odpovídá nárůstu o necelých 5 %. Ačkoli pětiletého průměru 1,2 milionu hektarů Německo stále nedosahuje, dobré ceny a celosvětově omezená nabídka vedou podle svazu k očekávání dalšího nárůstu pěstebních ploch. Výnosy řepky ve výši 3,3 t/ha jsou však mírně pod průměrem let 2015 až 2019, který činí 3,4 t/ha. Kromě obtížných povětrnostních podmínek je to stále způsobeno nedostatkem možností ochrany proti významným škůdcům řepky. Ty zvyšují výnosové riziko a způsobují neustálý pokles víceletého klouzavého průměru výnosů, uvádí svaz. Sklizeň řepky ve výši necelých 3,4 milionu tun je proto o něco nižší než v předchozím roce (3,5 milionu tun) a zůstává výrazně pod víceletým průměrem 4,1 milionu tun.
Pokles produkce je doprovázen nárůstem cen komodit. Hovoří se také o horší kvalitě.*