V Lysé vše, co říše rostlin nabízí

Výstava Květy je právem označována za jednu z nejhezčích akcí z kalendáře lyského výstaviště. Její letošní, dvanáctý ročník proběhl ve znamení velké přehlídky lilií a denivek, japonského umění bonsají a také prezentace rostlin pro posílení organismu a zdraví. Ve dnech 10. – 13. července zavítalo do Lysé nad Labem více než dvacet sedm tisíc návštěvníků, nadšených fanoušků všeho, co nám říše rostlin nabízí.

Prodejní výstava balkónových rostlin, cibulovin a hlíznatých rostlin, léčivek, konifer, osiva a hnojiv, závlahových systémů, skleníků a fóliovníků, zahradního nábytku a dalších potřeb včetně zahradní mechanizace byla pro návštěvníky připravena v polovině července. Všem těm, kteří do Lysé nad Labem nepřijeli jen nakupovat, byly určeny také další expozice.

Přehlídka rostlin
Zkušený tým odborníků Českého zahrádkářského svazu dostal od organizátorů akce k dispozici plochu 2160 m2 a na ní vytvořil přehlídku více než tří stovek odrůd lilií a denivek. Druhým spolupořadatelem výstavy se stal Bonsai Klub CZ, který tradičně zpestřil přehlídku květin ukázkami sbírky bonsají, kamenů suiseki a obrazů oshibana vytvořených z lisovaných květin. Odborníci z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Botanické zahrady léčivých rostlin Farmaceutické fakulty v Hradci Králové se znovu zapojili do tématické části věnované rostlinám pro posílení organismu a zdraví, a to expozicí věnovanou rostlinám a čínské medicíně. Pozadu nezůstal ani Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., který návštěvníkům prezentoval léčivé účinky hub.

Soutěžní klání
Svou tradici na výstavě Květy má i soutěžní klání o nejlépe osázenou nádobu, truhlík či misku a nejkrásnější minikrajinku. Do té se v letošním roce zapojilo více než patnáct soutěžících, amatérských i profesionálních pěstitelů a jejich dílo hodnotila porota složená z odborných novinářů. V obou kategoriích si zasloužené vítězství odvezlo Zahradnictví Krulichovi z Prahy 6.

Na začátku vystoupili politici
A jak to všechno vlastně začalo? Ve čtvrtek 10. července v deset hodin dopoledne výstavu slavnostně zahájila pravidelná návštěvnice výstaviště v Lysé nad Labem, herečka, moderátorka a malířka Iva Hüttnerová. Květy jsou oblíbenou výstavou nejen mezi zahrádkáři, což dokládá také hojná účast významných osobností naší politiky. Před řečí Ivy Hüttnerové v průběhu zahajovacího ceremoniálu vystoupili tentokrát například europoslankyně Ing. Jana Bobošíková, poslanci Parlamentu ČR Ing. Zdeněk Škromach, Mgr. Anna Čurdová, Mgr. Soňa Marková a Ing. Pavel Kováčik, dále náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Jiří Vačkář a Tomáš Sedláček, místostarosta města Lysá nad Labem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *