Na rozdíl od minulého roku vypadají na většině území porosty řepky dobře. V určité míře se objevují porosty mezerovité v důsledku sucha, přerostlé, atypicky zaplevelené či s nevyrovnanou výživou. Informoval o tom včera na semináři Systém výroby řepky v Hluku doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olenin.
Uvedl také, že řepky mají letos nadprůměrnou tloušku kořenového krčku.
Na semináři, kde se sešla zhruba tisícovka účastníků, přednášející vyhodnotili uplynulý řepkový rok. Významná část příspěvků byla věnována tomu, jak se na plodině projevil nepříznivý podzim a atypické předjaří. Hovořilo se také o výživě, ochraně či prodeji řepky.
Jak konstatoval Ing. Marek Seidenglanz z Agritecu, z pohledu rezistence blýskáčka k pyretroidům je na tom Česká republika stejně nepříznivě jako Německo, Francie a Polsko a je nutné začít používat antirezitentní strategie. Škůdce je podle něj stále citlivý vůči organofosfátu (sledován chlorpirifos). Účinnost registrované dávky (esterických) pyretroidů se mezi lokalitami pohybovala zhruba v průměru v rozmezí 53-89 %, jednotlivé sběry ale dosahovaly rozmezí 15-100 %. Jak uvedl Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze, prováděli pokusy s novým přípravkem proti blýskáčku na bázi účinné látky pymetrozine (zatím bez registrace), který vykázal účinnost porovnatelnou s organofosfáty.