Úspěšní jen s rostlinnou výrobou

Ačkoliv měli Löwenthalovi v začátcích svého soukromého hospodaření představy o tom, jak budou po vzoru bavorských farem chovat skot a tomu podřídí strukturu pěstovaných plodin, čas ukázal, že pro ně nejlepší cesta povede zcela jinudy. Od roku 1998 se tato rodinná farma obhospodařující pole poblíž Krnova specializuje čistě na rostlinnou výrobu.

Farmář MVDr. Petr Löwenthal spolu s jedním stálým zaměstnancem, jedním pracovníkem najímaným na období žní a s pomocí manželky, která se věnuje především administrativě, hospodaří na asi 400 hektarech půdy.
Osevní postup vyplývá z podmínek, jež je možné popsat mimo jiné nadmořskou výškou od 240 do 400 m n. m. Cena půdy se tu pohybuje v širokém rozmezí od 4 do 10 Kč/m2 a z toho pak vyplývají i rozdílné výnosy na ní pěstovaných plodin a rovněž i míra zvolené intenzity. Přesto jsou průměrné výnosy farmy vysoko nad průměrem republiky. U pšenice je to 7,5 t/ha, u řepky 3,8 t/ha, u jarního ječmen 6 t/ha, přičemž například loni byl u ječmene dokonce výnos 8 t/ha. Jistě stojí za zmínku, že celá výměra je obhospodařována systémem minimálního zpracování půdy, a to i pro cukrovku. Od roku 2005 se tu neoře ani pod cukrovku.
Farma Löwentahových se nachází jen pár metrů od státní hranice s Polskem. Hospodaření tu má svá specifika, například kvůli chybějící zemědělské tradici. Možnost obchodovat s Poláky má však své výhody. Za hranicemi jsou například levnější hnojiva, mají tam zájem o mák i o další komodity.
To, že se farmě daří, dokládá mimo jiné její umístění v loňském kole soutěže Farma roku vyhlašované Asociace soukromého zemědělství. Löwenthali v ní obsadili 2. místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *