24.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšné šlechtění v polní prezentaci

Společnosti Selgen, a. s., patří tradičně nepřehlédnutelná plocha výstavy Naše pole, což je dáno šíří odrůdové prezentace. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do sortimentu obilnin, které tvoří nejpestřejší část nabídky, luskovin, olejnin, okopanin, ale mohou se inspirovat i směskami plodin pro výživu zvířat.

Nejdůležitější pro společnost Selgen je bezesporu pšenice. Miroslav Vrabec, který se ve firmě Selgen zabývá obchodem a marketingem, upozornil v první řadě na nejprodávanější elitní pšenici v České republice – Julii. Zajímavý je i její úspěch v Německu, který dokladuje vítězstvím v polních pokusech DLG Feldtage v roce 2018, kde obstála nejen výnosově, ale také při ekonomickém hodnocení zvolené technologie. Elitní pšenicí s velkým potenciálem je i Butterfly. Jako dcera Bohemie vyniká nepřehlédnutelným stříbrným nádechem. Oproti Bohemii má ovšem vyšší kvalitu, M. Vrabec u ní vyzdvihl i dobrý zdravotní stav.

V sortimentu ozimé pšenice nalezneme ale také celou řadu nových odrůd. Ze Šlechtitelské stanice ve Stupicích pochází odrůda Illusion (A), která mimo jiné vyniká objemovou hmotností a velmi dobrým zdravotním stavem. Podle Miroslava Vrabce ji lze sít po obilninách i kukuřici, výnosy jsou na úrovni 105 % kontrolních odrůd registračního řízení. Společnost Selgen v této pozdnější odrůdě vidí velký potenciál. Ozimá pšenice, která si díky zájmu zemědělců našla sama cestu na tuzemská pole, je Liseta (A) ze ŠS Úhřetice. Původně byla totiž určena pro slovenský trh, ovšem českým pěstitelům učarovaly výsledky pokusů natolik, že si ji podle Miroslava Vrabce vyžádali i jako součást domácího sortimentu. Rodiči této odrůdy jsou Seladon, po kterém do vínku dostala vysoký výnos, a Elly, od níž získala pekařskou jakost A. Miroslav Vrabec ji charakterizoval jako intenzivní typ pšenice s velmi vysokým výnosem zrna, vhodnou i na pozdní výsevy, po pšenici i kukuřici. Odrůda dobře odnožuje (770 klasů/m2) a z hlediska zdravotního stavu nemá žádnou zásadní slabinu. Pokud se pěstuje intenzivně, což ji svědčí, nelze opomenout ošetření regulátory růstu pro omezení poléhání.

V jakostní kategorii B zaujme novinka loňského roku odrůda Steffi, která si již na tuzemských polích našla své místo, a to především na jižní Moravě a Vysočině. V rámci registračních zkoušek byla nejvýnosnější odrůdou velmi raného sortimentu. Přestože B odrůdy zaznamenaly v minulosti ústup, podle Miroslava Vrabce se opět vzhledem k vyšším výnosům začínají vracet. Domácí šlechtění pšenice doplňuje francouzská odrůda ze šlechtitelské dílny Florimond Desprez s názvem Collector (C), v ČR registrována v letošním roce. Propagační materiály ji označují jako nízkou, osinatou, zdravou a Miroslav Vrabec doplňuje charakteristiku o „velmi výnosná“. Jde o jedinou pšenici v sortimentu firmy Selgen, která díky své odolnosti k poléhání nevyžaduje regulátor růstu. Vyniká také odolností ke rzem, zimuvzdornost je na úrovni běžně pěstovaných odrůd.

Významné je ve společnosti Selgen také šlechtění sladovnického ječmene. Pro České pivo je již tradiční Francin, pro standardní pivo novinka Spitfire. Podle Miroslava Vrabce mají obě odrůdy vysoké výnosy předního zrna, obě mají nakročeno k tomu, aby si vybudovaly stabilní pozici na trhu. Upozornil také na to, že Spitfire vyniká vedle vysokého výnosu předního zrna i výběrovou sladovnickou jakostí (USJ 7,5)

Ve šlechtění společnosti Selgen jsou i hrachy. Tradiční odrůdy Eso a Impuls doplňují novinky: Lump (Lužanský malý pěkný – s drobnějšími semeny) a Trendy jsou žlutosemenné odrůdy, zelenosemenné jsou Peps a Poseidon. Jak informoval zástupce společnosti Selgen, Poseidon by mohl časem začít nahrazovat Impuls. Předurčuje ho k tomu vysoká produktivita ve všech oblastech pěstování, obzvláště důležitá je u něj vysoká odolnost ke kořenovým chorobám. Využití nalézá v konzervárenském průmyslu díky zeleně vybarvenému zrnu s velkou barevnou vyrovnaností. Miroslav Vrabec upozornil také na sortiment pelušky, kde pěstitelé naleznou novou ozimou pelušku Frostica. Oproti své předchůdkyni Arktě se vyznačuje vyšším výnosem a zlepšeným zdravotním stavem.

Své místo v sortimentu firmy Selgen mají i dvě odrůdy sóji – Antonia, která zaujme výnosem (121,1 %, ÚKZÚZ 2017) i zdravotním stavem, a Marquise, novinka letošní nabídky. Poslední rok zaznamenává společnost Selgen také renesanci bobu. Obnovují proto jeho množení a v současné době nabízejí bělokvětou odrůdu Merlin a barevnokvětý Merkur. Případný trvalejší zájem otevře prostor i pro šlechtění nových odrůd.

V přehlídce odrůd zemědělské výstavy nesměly chybět ani další plodiny, mezi nimi řepka (novinkou je liniová odrůda Crosby) či cukrová řepa, kde zaujala letos na jaře registrovaná odrůda NV typu FD Drift, tolerantní k rizománii. Zajímavou součástí prezentace byly též krmné směsky pro zvířata. Pro zakládání těchto porostů jsou využívány komponenty, jako jsou oves, ječmen, tritikale, jarní pšenice a do nich se přidává hrách, peluška či lupina. V Nabočanech byly k vidění například kombinace hrachu polního Impuls a jarního tritikale Mamut nebo jarní pelušky Arvika s ovsem setým Atego.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down