07.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšná přeshraniční spolupráce

Zemědělské půdy v česko-bavorském pohraničí podléhají četným vlivům, kromě fyzikálních také chemickým, daným například imisemi škodlivých látek, hutní a důlní činností a zemědělskými vstupy. Na odbornou spolupráci obou stran v oblasti monitoringu půd, která byla v minulém století přerušena politickým vývojem, se po roce 1989 podařilo opět navázat, a to hned celou řadou projektů.

V rámci aktuálního projektu EU č. 220 „Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí“ se uskutečnila mezinárodní konference v Centru Bavaria-Bohemia v Schönsee. Odborná akce dala možnost podívat se na dané téma v širším úhlu pohledu i v historických souvislostech a aktuálních poznatcích z různých pracovišť. Organizátory konference a zároveň řešiteli projektu byly Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně a Bavorský zemský ústav pro životní prostředí se sídlem v Hofu. Přidruženým (tzv. asociovaným) partnerem projektu byl Zemský ústav pro zemědělství ve Freisingu (Bavorsko).

Projekt se snaží podchytit dynamiku změn vybraných půdních parametrů v čase, zejména obsah různých rizikových prvků a látek v životním prostředí. Poskytuje mu to návaznost na předešlé projekty, které podle stejné metodiky probíhaly před 15 a více lety. Vzorky půdy z těchto projektů jsou uchovávány v mrazicích boxech a umožňují tak hodnotit parametry, které v minulosti nebyly analyzovány.

Novým směrem výzkumu tohoto projektu je sledování pesticidů a jejich metabolitů, zjištění aktuálního stavu i monitoring dynamiky výskytu v čase a prostoru. Díky metodickému zastřešení RNDr. Michalem Jágrem, zodpovědným v projektu zejména za analytickou část, má VÚRV analytické metody pro stanovení až 123 různých pesticidních látek pomocí nejmodernějšího analytického přístroje založeného na bázi UHPLC-MS/MS (ultravysokoúčinná kapalinová chromatografie ve spojení s tandemovou hmotnostní spektrometrií). Ve vzorcích odebrané půdy (i původních archivovaných) se RNDr. Jágrovi podařilo detekovat 55 jednotlivých pesticidů včetně jejich metabolitů. Jednalo se především o pesticidy triazinového typu.

„Výsledky projektu přináší informace o stavu a vývoji základních půdních vlastností, tvořících v souboru hlavní půdní vlastnost, tj. její úrodnost,“ uvedl Dr. Pavel Čermák, řešitel projektu za Výzkumný ústav rostlinné výroby. Závěry podle něj umožní posoudit například dopad zákazu vybraných pesticidů, včetně mnohaleté dynamiky změn u dlouhodobě zakázaných polutantů, jako je DDT nebo i triazinové pesticidy.

Více informací přinese časopis Úroda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down