15.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěch s těmi správnými hybridy

Každým rokem přichází AGROFINAL, spol. s r. o., s novinkami, které významně obohacují nabídku osiv v České republice. Již 23 let úspěšně zastupuje na českém trhu francouzskou osivářskou společnost EURALIS. I v letošním roce přináší na trh širokou nabídku hybridů plodiny, jejíž nažky poskytují cenný olej zlatavé barvy a žluté úbory zdobí česká a moravská pole.
Ano, řeč je o slunečnici, která zemědělcům poskytuje velmi dobrou ekonomikou pěstování.

Všestranná a prověřená ES Biba

Léty prověřená, osvědčená a zemědělci žádaná slunečnice ES Biba je určená pro pěstování v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti s vyšší intenzitou pěstování. Její velké a slabě převislé úbory mají široce vejčité nažky se střední HTS.

Rozhodnout se pro ni je snadné, neboť vyniká souborem pro pěstitele příznivých vlastností. Jsou to výrazná ranost, nízký vzrůst, odolnost vůči suchu, vysoký a ročníkově stabilní výnos nažek, vysoká olejnatost, velmi dobrý zdravotní stav a stabilita výnosu i v méně příznivých pěstitelských podmínkách.

Ve prospěch této slunečnice je nutné zmínit také dobrou odolnost proti napadení bílou hnilobou (Sclerotinia sclerociorum), fómovou hnilobou i alternariovou skvrnitostí slunečnice. Hybrid je odolný vůči osmi specifickým rasám plísně slunečnicové.

Dlouhodobě nejlepší výsledky

V období let 2014 až 2018 hybrid ES Biba získal opakovaně ocenění nejpěstovanější hybrid v České republice, a to na základě vyhodnocení pokusů SPZO. Od své registrace v ČR v roce 2008 tento výkonný materiál příjemně překvapil mnoho zemědělců a spokojenost s ním trvá i nadále.

Po více než deseti letech pěstování se ES Biba znovu umísťuje v poloprovozních pokusech velmi vysoko. V roce 2018 dosáhli v Zemědělském družstvu Rajhradice výnosu 4,07 t/ha (108 %) a na pokusné stanici ČZU v Červeném Újezdě se výnos vyšplhal až na 4,52 t/ha, což je 111 % na průměr pokusu.

Uvedené přednosti hybridu ES Biba jsou předpokladem pro další úspěšné pěstování, neboť jak ukazují výsledky z běžných ploch v ČR, tento hybrid plošně překonává i řadu nových materiálů. Proto by tento všestranný a mnoha rozdílnými roky prověřený hybrid měl být na poli každého pěstitele slunečnice.

Vysoce výkonná ES Rosalia

V roce 2019 jsme uvedli na český trh novinku ES Rosalia, jeden z velmi významných a silných šlechtitelských produktů posledních let. Vyznačuje se výborným zdravotním stavem a excelentními výnosy, které podává také v suchých oblastech pěstování.

Registrace proběhla ve Francii a Rumunsku. V České republice v prvním roce testování se ES Rosalia umístila na třetím místě pokusů SPZO (3,34 t/ha; 105,4 %) a v roce 2019 ve svém druhém pěstitelském roce dosáhla první pozice s výnosem 3,73 t/ha, což je 113,7 % na průměr pokusu.

Tento raný až středně raný hybrid je určený pro pěstování v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. Optimálně se hodí pro intenzivnější teplejší podmínky Čech, jakými jsou Polabí a Poohří, a ideálně patří na pozemky zemědělců hospodařících na jižní Moravě.

Svou výkonnost ES Rosalia potvrdila například v pokusech AGRI Loučeň, a. s., na Nymbursku s výsledkem 3,7 t/ha, a díky jednomu z velmi teplých ročníků také v okrajové oblasti na Hořovicku, kde v pokusech AGRONA RPETY, s. r. o., obsadila v roce 2018 třetí místo s výnosem 2,78 t/ha.

ES Savana do suchých podmínek

Dlouho očekávaný raný a suchovzdorný hybrid ES Savana vyniká výbornou olejnatostí a velmi vysokým výnosem zejména v suchých oblastech. Registrace proběhla v suchem často zkoušeném Španělsku a Bulharsku, odkud pocházejí vynikající reference pěstování.

Dalšími přednostmi jsou odolnost vůči poléhání, výborný zdravotní stav a výrazná ranost umožňující sklizeň bez desikace. Výsledky pokusů ukazují na silný výnosový potenciál – v loňském roce v podniku AGRICOS, spol. s r. o., dosáhl tento hybrid výnosu 3,89 t/ha.

Segment Clearfield Plus

Raný hybrid ES Janis CLP (Clearfield Plus) je pokračovatel velmi úspěšného hybridu ES Novamis CL (technologie Clearfield), který je svou významnou plochou rozhodující součástí trhu s hybridy pěstovanými technologií Clearfield.

ES Janis CLP vyniká vedle vysokých výnosů také raností, což pomáhá rozšířit tento nový pěstební systém i do chladnějších oblastí pěstování. Jde o nižší typ s velmi dobrou odolností proti chorobám a poléhání a výbornou odolností proti suchu.

Tento segment nově doplňuje hybrid ES Genesis CLP, který patří k nejranějším materiálům na trhu.

High oleic hybridy slunečnice

Důvodem pro pěstování HO slunečnice je zvýšený zájem v Evropě o olej s vyšším obsahem kyseliny olejové potřebný hlavně v potravinářství, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Při pěstování vyžadují tyto hybridy izolační vzdálenost 150 m od standardních hybridů a po sklizni je nutno striktně dodržet oddělené skladování od klasických běžných typů.

Agrofinal nabízí osvědčený ES Ethic HO, raný ES Unic HO CL a pro teplé kukuřičné oblasti navíc ověřený a středně raný ES Tectonic HO CL. Nejranějším HO hybridem v ČR je ES Idilic HO.

Dlouhodobě široké portfolio odrůd

Společnost Agrofinal již tradičně nabízí pěstitelům hybridy slunečnice napříč všemi poptávanými segmenty. Od klasických materiálů přes hybridy Clearfield, Clearfield Plus, ExpressSun, HI-OL Clearfield a HI-OL hybridy a krmné hybridy.

Z naší komplexní nabídky si vyberou opravdu všichni pěstitelé slunečnice. V roce 2020 jim přejeme to nejlepší a mnoho úspěchů nejen na poli.*

AGROFINAL spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down