03.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěch a nové šlechtění

Společnost RWA Czechia s. r. o. působí na českém trhu od roku 2020, kdy navázala na tradici a zkušenosti firmy B O R s. r. o. V Nabočanech na výstavě Naše pole představila část svého sortimentu ozimé pšenice a dalších obilnin a také ozimé řepky. Vedle již úspěšných odrůd, které reprezentovala například pšenice Asory, se představila i novinka letošního roku s názvem Campesino.

Stejně jako mateřská společnost RWA AG v Rakousku, také RWA Czechia s. r. o. nabízí komplexní služby v oblasti zemědělství. Disponujeme bohatou nabídkou osiv a vyvíjíme vlastní odrůdy registrované v ČR. Jsme distributoři hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Nedílnou součástí našich aktivit je také obchodování se zemědělskými komoditami.

V posledních letech se změnil trend v zájmu o skupinu odrůd podle kvality zrna. „O odrůdy s elitní pekařskou kvalitou již není takový zájem, jako to bylo v minulosti,“ potvrdil Ing. Kamil Štípek ze společnosti RWA Czechia s. r. o. „Dříve nikdo neměl zájem o pekařskou jakost B, ale to již neplatí a přizpůsobila se tomu i nabídka osivářských firem,“ dodal.

V Nabočanech nemohla chybět jedna s momentálně nejúspěšnějších ozimých pšenice nabízených společností RWA Czechia. Podle slov zástupce této firmy je o odrůdu Asory (pekařská kvalita A) zájem nejen u nás, ale je aktuálně nejmnoženější odrůdou v sousedním Německu. Kombinaci velmi dobrých vlastností má tato odrůda díky svým rodičům. „Po odrůdě JB Asano to je zmiňovaná odolnost vůči suchu a po Memory má všechno ostatní, mrazuvzdorností počínaje, přes zdravotní stav a konče dobrou kvalitou zrna i při deštivých žních,“ uvedl Ing. Štípek.

Novinkou, která u nás byla registrovaná v roce 2020 je ozimá pšenice Campesino. Jedná se o polopozdní odrůdu s pekařskou kvalitou B. Její rostliny jsou středně vysoké a středně odolávají poléhání. Velkou předností této odrůdy je její zdravotní stav. Během registračního řízení, které prováděl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, bylo ověřeno, že Campesino je odolná vůči napadení padlím pšenice na listu, odolná proti napadení padlím pšenice v klasu, středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí a také středně odolná až odolná proti napadení feosferiovou skvrnitostí pšenice v klasu. Navíc má střední odolnost až odolnost vůči napadení hnědou rzivostí pšenice. Dobrý zdravotní stav předurčuje tuto odrůdu k pěstování na ekologicky obhospodařovaných plochách, ale nižší potřeba fungicidní ochrany značně zefektivňuje produkci zrna i na konvenčních plochách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down