V roce 2025 se v České republice a ve Slovenské republice budou rojit dva kmeny chrousta obecného. Prvním z nich je kmen III0 s periodicitou výskytu 2025, 2028, 2031 … (tento kmen patří mezi nejsilnější tříleté kmeny). V regionu bývalého Československa zabírá mimo jižní Moravy celý bývalý Západoslovenský kraj, jižní polovinu bývalého kraje Středoslovenského a téměř celý bývalý kraj Východoslovenský vyjma bývalých okresů Poprad, Spišská Nová Ves, Stará Lubovňa, Michalovce (kromě východní části okr. Humenné a Trebišov). Dále dojde k rojení čtyřletého kmene IV1 s periodicitou 2025, 2029, 2033 … Tento kmen je uváděn jako nejslabší ze čtyřletých kmenů. Na území Čech zabírá velmi malé územní celky, na Moravě se nevyskytuje. Ve Slovenské republice jsou to pouze ostrůvky na středním Slovensku (jedná se o lokality v bývalých okresech Martin a Liptovský Mikuláš).
Škodí i ponravy
Kromě brouků budou vážnými škůdci i ponravy. V roce 2025 od jara do konce července očekáváme škody způsobené třetím vzrůstovým stupněm ponrav.
Zjistíme-li ve výkopech pouze ponravy třetího vzrůstového stupně, lze pozemek použít k výsadbě ovocných školek nebo jahodníkových plantáží již letos na podzim, neboť koncem července se ponravy zakuklí. V případě, že ve výkopech najdeme i ponravy druhého vzrůstového stupně (při hustotě jedné a více ponrav na 1 m2), nelze pozemky použít k výsadbě těchto kultur ani letošního roku, ani na jaře roku 2026.
Tyto a další podrobné informace přináší článek Františka Mušky, Ph.D., (Komora zemědělských poradců ČR) v květovém vydání časopisu Úroda (5/2025).*
Úvodní obrázek: Francouzský vědec René Descartes sestrojil okolo roku 1620 model „mechanického chrousta“ Zdroj archiv autora