
Zároveň zvyšuje účinnost těchto hnojiv, zlepšuje úrodnost a strukturu půdy prostřednictvím produkovaných metabolitů a zabraňuje vyplavování dusíku v půdě. Takto dodaný dusík rostlině není součástí nitrátové směrnice. Bacillus halotolerans stimuluje rostliny k vylučování fytohormonů a zároveň stimuluje kořenový systém, aby lépe absorboval živiny, a to nejen dusík, ale zvyšuje tím i dostupnost dalších živin v rhizosféře. Kmen Bacillus halotolerans je řazen do skupiny bakterií, které podporují růst rostlin PGPR (Plant Growth Promotion Rhizobacteria). Dokáže obývat i půdy s nízkým pH a vysokou salinitou. Je určen do všech zemědělských plodin v jednotné dávce 100 g/ha, a to s možností 1–3 aplikací do plodiny. K aktivaci spor dochází do 18 hodin po aplikaci na půdu s možností použití od 4–45 °C. S výhodou jej můžete použít společně s většinou přípravků na ochranu rostlin a hnojiv s výjimkou přípravku obsahující oxychlorid mědi, biocidy a baktericidy. Aplikace by měla proběhnout na půdu po zasetí a vzejití rostliny. Pokud aplikujete již na zapojený porost, kde není přípravek aplikován přímo na půdu, je potřeba k aktivaci spor déšť, který spory smyje z listů na půdu a dojde tak k aktivaci.
Na podzim v roce 2024 byly založeny pokusy s přípravkem Bakto N-Plus na zkušební stanici Ditana (Ing. A. Bezdíčková, Ph.D., Velká Bystřice). Kde byl použit přípravek Bakto N‑Plus v ozimé pšenici na odrůdě RGT Viriato v registrované dávce 100 g/ha, a to ve čtyřech variantách, které vidíte v grafu. Kontrola byla nahnojena v plné dávce 150 kg N/ha.Po vzejití porostu na podzim 15. 11. 2024 byla aplikována varianta s plným hnojení a zároveň varianta, kde došlo ke snížení hnojení dusíkem o 30 kg/ha. A vidíte, že u varianty s plným hnojením došlo k nárůstu výnosu o 3,63 % a u varianty se sníženým dusíkem došlo k dorovnání výnosu kontroly. Což dokazuje, že bylo dorovnáno snížené množství dusíku. Zajímavé jsou i dvě varianty aplikované až na jaře po obnovení vegetace, a to 12. 3. 2025, kdy byl přípravek aplikován opět v dávce 100 g/ha. U varianty s plným hnojením došlo k většímu nárůstu než na podzim, a to o 6,87 %, a u varianty, kde byl dusík snížen, došlo nejen k dorovnání výnosu kontroly, ale dokonce k nárůstu výnosu o 3,38 %.
V tomto pokusu byly hodnoceny i další parametry jako objemová hmotnost, HTZ, počet klasů/m2, hodnocení přístrojem Greenseeker (který měří vitalitu rostlin) a ve všech parametrech došlo k nárustu po aplikaci přípravku. U HTZ až o 3,6 % u varianty jarní aplikace při sníženém hnojení dusíkem o 30 kg/ha. U podzimní aplikace v plném hnojení se zvýšil počet klasů/m2 o 8,7 % a na jaře při plném hnojení o 8,3 % oproti kontrole.
I nárůst biomasy u deseti odebraných rostlin 18. 3. 2025 u varianty v plném hnojení po podzimní aplikaci byl velmi zajímavý v čerstvém stavu u nadzemní části o 21,64 % a u kořenů v čerstvém stavu o 25,45 %.
Pro porovnání jsme přípravek testovali i v chladnější oblasti pěstování, a to při nadmořské výšce okolo 600 m ve Zkušební stanici Rýmařov (Rýmařov, Jana Konvalinková). Zde probíhaly pokusy opět v ozimé pšenici na odrůdě Anni, kdy byl přípravek aplikován na podzim 6. 11. 2024 v dávce 100 g/ha, a i zde došlo k nárůstu výnosu o 2,47 % a i k nárůstu HTZ. Zde byl testován přípravek i na jarním ječmeni na odrůdě Francin. Aplikace proběhla 26. 5. 2025 po vzejití porostu a i zde došlo k nárůstu o 4,89 % oproti kontrole a i u HTZ došlo k nárůstu z 51,38 na 52,38 g.*
Ing. Jana Dočkalová
INNVIGO Agrar CZ s. r. o.
