Ukázka výsledků slovenského výzkumu

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) sdružuje slovenské státní výzkumné ústavy, jejichž činnost souvisí se zemědělstvím a přidruženými obory. Do tohoto seskupení patří i Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV). S výsledky jeho práce, především v oblasti šlechtění polních plodin, se jak na výstavním stánku, tak na parcelkách, mohli seznámit i návštěvníci akce Naše pole v Nabočanech.

Šlechtění slovenského VÚRV je realizováno na dvou pracovištích. Jsou jimi Výskumno-šľachtiteľská stanica Vígľaš-Pstruša a Výskumno-šľachtiteľská stanica Malý Šariš. Jak nás informoval Ing. Peter Hozlár, Ph.D., vedoucí prvně jmenovaného pracoviště, ve Vígľaši-Pstruši šlechtí především obiloviny a pícniny.

Představení odrůd

Zajímavostí sortimentu je mimo jiné „pološpaldová“ pšenice PS Lubica, což je zajímavý kříženec Triticum aestivum a Triticum spelta. Z Malého Šariše pocházejí kromě řady odrůd obilnin a pícnin mnohé odrůdy máku. Ty dobře znají, a i v praxi využívají čeští pěstitelé. Z novějších odrůd jsou to například MS Harlekyn, MS Diamant, MS Zafir či MS Topas.*

Úvodní foto: Českým pěstitelům jsou dobře známé slovenské odrůdy máku, k vidění byly i na parcelkách v Nabočanech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down