Odrůdy ozimé řepky a pokus s fungicidy si představili zástupci firmy Corteva Agriscience Czech s. r. o., na výstavě Naše pole. K novinkám v nabídce odrůd patří PT315 a PT312. Fungicidní pokusy prezentovaly například nový přípravek Queen v ozimé pšenici.
PT315 je vzrůstná hybridní odrůda s rychlým startem. Má gen odolnosti Rlm7, nepukavé šešule a rychlý podzimní vývoj. Na jaře se probouzí dříve, má střední termín kvetení a výnos dělá větším počtem větví a šešulí. HTS je střední. Obsah glukosinolátů je nízký, obsah oleje vysoký, shrnul zástupce společnosti Corteva Ing. Radek Seidel. Dodal, že podle výsledků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v teplé oblasti dosáhl 112 % na kontrolu.
Druhou novinkou je PT312, hybrid s genem Sklerotinia Protector. Odrůda má geneticky podmíněnou zvýšenou odolnost vůči sklerociniové hnilobě, vysvětlil Ing. Seidl. Dodlal, že je vzrůstnější, s rychlým podzimním startem a odolností vůči viru žloutenky vodnice (TuYV). Disponuje genem Rlm7 a vysokou olejnatostí. Podle výsledků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského má odrůda lepší výsledky v chladnější oblasti, kde dosáhla zhruba 108 % na kontrolu, v teplé oblasti to byly 103 %, shrnul zástupce společnosti. Vykazuje vysokou HTS, i z běžných ploch dosahuje přes 5,2 g, což je méně obvyklé, dodal. Výnos pak tvoří právě tímto parametrem. Společnost odrůdu doporučuje spíše do chladných a vláhově stabilnějších oblastí, aby tam netrpěla přísušky v době nalévání zrna.
V letošním roce uvedli do prodeje novou polotrpasličí odrůdu, která nese označení PTX144. Oproti stále prodávanému PX131 má rychlejší podzimní vývoj, na jaře se probouzí velice brzy, má velmi časné kvetení. Pokud se porovná podzimní vývoj, PX144 je na podzim vitálnější a na jaře má větší dlouživý růst, v praxi je porost o 15 cm vyšší. Podle zjištění z Německa by měla být o 8 % výnosnější než PX131, ale v České republice se letos sklízí poprvé.
Nové přípravky fungují lépe
Fungicidní pokusy v ozimé pšenici popsal zástupce společnosti Corteva Jaroslav Jančík. Uvedl, že jde o ukázkový model starých přípravků a novinky, přípravku Queen. Dodal, že v letošním roce byl poměrně silný výskyt veškerých houbových chorob v obilninách, a to především listových. Výrazně se projevovaly braničnatky a rzi, a právě přípravek Queen by tyto choroby měl zvládat.
Pokud podle Jaroslava Jančíka ukázal, že novější přípravky jako Queen a Doctor mají lepší výsledek – zdravotní stav porostu byl lepší. „Pro nás je směrodatné, že lepších výsledků dosahují zemědělci přímo v provozu,“ uvedl zástupce společnosti v tím, že oba přípravky mají výbornou účinnost i na rez plevovou. Připomněl, že na chorobu existuje odrůdová náchylnost a efekt přípravku se nejlépe projeví na citlivých materiálech. Účinnost přípravků je podle Jaroslava Jančíka pozitivní zprávou pro zemědělce, který tak může pěstovat svoji oblíbenou odrůdu, se kterou by měl kvůli náchylnosti problémy. Stejně tak je přínosná i pro šlechtitele, kteří mohou využít i náchylnější odrůdu.
Dodal, že starší účinné látky nemají takový efekt jako Queen, který je systemický a funguje například pět týdnů. Starší azolové látky mají kurativní efekt, ale délka působení je dva až tři týdny a ne vždy vydrží tak dlouho.*
Úvodní foto: Hybrid PT315 je vzrůstná odrůda s rychlým startem Ilustrační foto Radek Seidel