Především odrůdy trav a leguminóz předvedla na výstavě Naše pole firma SEED SERVICE s. r. o. Ukázala například bob, který se dá sít i na podzim. Kromě toho má v sortimentu také mnoho směsí pro různé účely, včetně nezemědělských.
Jak na podzim, tak na jaře byla na prezentačních parcelkách vyseta odrůda drobnozrného bobu Polykarpi, která má HTS kolem 350 g. V obou případech se s podmínkami vyrovnala celkem dobře, shrnul zástupce společnosti Seed Service Ing. Marek Podrábský. Dodal, že se jedná o řeckou beztaninovou odrůdu, která je poměrně odolná vůči chladu. V jižnějších krajích ji sejí jako ozimý bob koncem září, případně až do půlky října. V tuzemsku se to také podařilo, ale na jednom stanovišti vymrzla. Společnost chce odrůdu primárně nabízet jako meziplodinu. Dále k ní uvádí, že je tolerantní vůči přísuškům, odolná k poléhání, velmi odolná vůči hlízence a středně proti antraknóze. Zavedenou odrůdou bobu v sortimentu je pak Mistral.
Další odrůdou z Řecka byla vikev setá Leonidas. Je to sice jarní odrůda, ale snese i mrazy –10 °C, upozornil Ing. Podrábský. Dá se sít velice brzy na jaře a je velmi raná. Z údajů společnosti vyplývá, že vyniká adaptabilitou k prostředí a dává dobré výnosy hmoty i zrna. Využitelná je na senáž i seno a je velmi vhodná do jarních směsek. „Zatím si tyto materiály osaháváme a zaseli jsme je na mnoha polních dnech, abychom zjistili, jak se budou chovat,“ shrnul zástupce společnosti.
Široká nabídka leguminóz
V poslední době jde podle Ing. Podrábského více na odbyt jetel alexandrijský (společnost má v nabídce odrůdu Erix) a jetel perský (Maral), což jsou jednoleté druhy. Ve Středomoří sejí jetel alexandrijský na podzim a využívají toho, že je velice odolný vůči suchu.
Nově zařadili do portfolia jetel luční Ragnar, jedná se o českou středně ranou odrůdu s vysokým výnosem ve všech sečích a velmi dobrým zdravotním stavem, vyniká také vytrvalostí. Stálicí je pak Agil nebo jetel nachový Hyknusa.
Novinkou je směs vojtěšek z Francie, kterou tvoří směs čtyř odrůd s různými vlastnostmi, které by se měly dobře doplňovat. To by mělo vést k velké stabilitě výnosu. Dovezli odrůdu vojtěšky Limory, což je kříženec s tolicí srpovitou, která se používá do suchých, písčitých oblastí, kde v létě není velká šance mnoho sklidit. Odrůda udělá po zimě velký výnos hmoty, výrazně překonává normální vojtěšku v první seči, ale další seče jsou spíše slabší. Zatím ji podle Ing. Podrábského testují. Zavedenou odrůdou je pak Gea.
K dalším předvedeným leguminózám pak patřily odrůdy lupiny úzkolisté Boregine a Lunabor, kterým se na stanovišti dařilo.
Trávy pro různé účely
Společnost prezentovala na parcelkách odrůdy Tatran (festulolium jílkového typu) a Lenor (festulolium kostřavového typu) původem ze slovenského šlechtění. Ing. Podránský uvedl, že po testech v USA se ukázalo, že mají výborné nutriční vlastnosti, takže je o ně zájem i ze vzdáleného zahraničí. Od stejného šlechtitele mají jílek vytrvalý Pastel, což je středně raná odrůda se slušným výnosem hmoty i semene.
K dalším materiálům v sortimentu patří německá odrůda Gersimi (jílek mnohokvětý italský) určený pro louky nebo směsi nebo nizozemská odrůda jílku vytrvalého Trenck vhodná pro trávníky, která má jemné listy. Jílek slouží jako komponenta do Landsbergské směsky, kde tvoří 49 %, 20 % tvoří jetel nachový a zbytek vikve. Podle Ing. Podrábského poskytuje vysoký výnos také v ekologickém zemědělství, které má omezené možnosti hnojení.
Pro píci lze využít i ozimé odrůdy žita Borfuro a Sito 70, v obou případech jde velmi rané odrůdy. Sejí se ideálně v druhé polovině září, mírně se přihnojí, výnos hmoty bývá většinou 15–20 t/ha, shrnul zástupce společnosti.
Ta má v sortimentu také ředkev olejnou Karakter, hořčice bílou Lyra nebo svazenku vratičolistou Boratus. Široká je také jejich nabídka směsek pro různé účely. Ty sahají od obvyklého využití až po speciální zaměření například na sady a vinice, rekultivace, květnaté louky, nektarodárné biopásy, úhory, greening a agroenvi.*