05.08.2022 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční setkání bramborářů

Pravidelně v červenci se vyhledávaným ostrůvkem českých bramborářů stávají Velhartice. I letos uspořádala tamní šlechtitelská stanice VESA, a. s., tradiční setkání pěstitelů brambor, na němž představila vlastní odrůdové novinky i současný sortiment vyhlášených českých odrůd. Účastníky setkání přivítal nový ředitel šlechtitelské stanice Ing. Vladislav Klička, který převzal štafetu po dlouholetém řediteli Ing. Viktoru Kopačkovi. Bude usilovat o to, aby VESA Velhartice byla i nadále spolehlivým partnerem českých bramborářů.

Jako obvykle se vydařilo i počasí. Desítky pěstitelů, kteří do Velhartic přijely, si mohly prohlédnout odkopy jednotlivých odrůd v plastových přepravkách v třídírně brambor, kde se setkání konalo. Po řadě přednášek se zájemci vydali na pole, kde byly připraveny demonstrační odrůdové pokusy úspěšných velhartických odrůd a slibných kříženců v registračních zkouškách.

Letos čeká na bramboráře řada výzev. Vše se zdražuje, počínaje hnojivy a konče energií, roste i cena raných brambor v obchodě, za jeden kilogram zaplatí spotřebitel více než deset korun. Ale nákupní ceny stagnují. „Věřím, že farmářská cena vzroste, nebo se alespoň udrží na dnešní výši a nebude klesat. A na konci roku budeme moci říci, že bramborářský rok byl úspěšný,“ řekl přítomný Vladislav Klička.

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 32.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down