07.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční setkání bramborářů

Spolehlivý partner českých bramborářů VESA Velhartice uspořádala v červenci tradiční setkání pěstitelů brambor. Šlechtitelská stanice VESA, a. s., na něm představila vlastní odrůdové novinky i současný sortiment vyhlášených českých odrůd. Během dopoledního odborného programu se další řečníci věnovali aktuálním informacím o pěstování brambor, stavu množitelských porostů, bramborářství v období společné zemědělské politiky i ochraně brambor.

Desítky bramborářů, kteří do Velhartic přijeli, si mohly prohlédnout odkopy jednotlivých odrůd v plastových přepravkách v třídírně brambor, kde se setkání konalo. S ohledem na letošní počasí byly letošní odkopy v porovnání s loňským rokem přibližně poloviční. Po řadě přednášek se zájemci vydali na pole nedaleko skleníků, kde byly připraveny demonstrační odrůdové pokusy úspěšných velhartických odrůd a slibných kříženců v registračních zkouškách.

 

Naděje ještě žije

Účastníky setkání přivítal ředitel šlechtitelské stanice Ing. Vladislav Klička, který se hned v úvodu svého vystoupení věnoval letošnímu počasí s ohledem na vývoj porostů brambor.

„Ještě na začátku července jsme měli ve Velharticích slušný srážkový průměr, vydatné srážky tady byly i na jaře, takže jsme měli problém brambory vůbec zasázet,“ vrátil se do krátké minulosti ředitel. „Poslední porosty jsme sázeli až 25. května a paradoxně jsou dnes nejlepší. Sázelo se již do vyhřáté půdy, porosty krásně vzešly a v současnosti jsou nejvyrovnanější. Podobné podmínky jako letos byly i v roce 2019 a konečné výsledky nebyly vůbec špatné. Takže naděje na slušnou letošní sklizeň kvalitních brambor žije. V porovnání s tragickým rokem 2015, nebo rokem 2020, který byl extrémně mokrý, ve Velharticích tehdy spadlo 1000 mililitrů srážek, na tom letos nejsme až tak špatně.“

 

Stálice v TOP 10

Šlechtitelská stanice VESA Velhartice má ve svém sortimentu 29 odrůd dvě velké stálice, a to Red Annu a Dominátor. Obě patří do TOP 10 odrůd množených v České republice, dohromady zaujímají 122 ha množitelských porostů, což je bezmála 5 % z celkové množitelské plochy v ČR. Pokud jde o škrobaránské odrůdy, které jsou pro řadu pěstitelů velice důležité, neboť škrobárny bramborový trh výrazně stabilizují, tak mezi TOP 10 patří velhartické Dominátor a Verne s téměř 93 ha množitelské plochy. K dalším významným odrůdám, které zaujímají více než deset hektarů množitelských ploch, patří Monika (29,2 ha), Vysočina (16,4 ha), Dominika (15,5 ha) a Magda (12,6 ha).

V blízké budoucnosti by měli sortiment velhartických odrůd opustit raná Terka, poloraná Nancy či polopozdní Lydia a Borek. Nahradit by je měly nové odrůdy v registračních zkouškách.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 32.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down