04.07.2024 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční polní den v Bernarticích

V Bernarticích na Písecku se před časem uskutečnil již 28. Polní den zaměřený na ozimou pšenici a ozimou řepku. Stovky zemědělců mohly v rámci komentovaných prohlídek i individuálně zhodnotit odrůdové pokusy obou plodin a načerpat inspiraci pro vlastní volbu odrůd. Během krásného letního dne zavítala řada z nich také do stánků dvacítky osivářských, chemických i dalších firem a prohlédla si techniku New Holland.

Polní den uspořádaly ZZN Pelhřimov, a. s., OSEVA, a. s., Bzenec, Zemědělské družstvo Bernartice, LOVOCHEMIE, a. s. a KVARTO, spol. s r. o. Jak řekl při zahájení Ing. Ladislav Kulas, předseda představenstva společnosti OSEVA Bzenec, cílem polního dne je upozornit návštěvníky na širokou odrůdovou skladbu pšenice a řepky včetně řady novinek, z nichž si lze pro následující osev vybrat kvalitní odrůdy, které zaručí jak veliký výnos, tak i vysokou kvalitu sklizené produkce.

Vyhledávané setkání

Z původní malé místní akce se časem stalo vyhledávané regionální setkání, které si nenechají ujít zemědělci z širokého okolí. Lákají je nejen pokusné parcely oseté ozimou pšenicí a ozimou řepkou, hlavními plodinami zdejší obilnářsko bramborářské oblasti, ale také vystoupení k aktuálním otázkám českého zemědělství. I ta mají v Bernarticích svou tradici.

Prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal poděkoval přítomným za to, že se věnují velmi náročnému odvětví, kterým zemědělství bezesporu je. „Jde o obor nejen náročný, ale i velmi nejistý, neboť jsme pod tlakem okolností, které nedokážeme ovlivnit. Od počasí po rozhodování politiků,“ řekl prezident.

Vrchní ředitel Sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání na Ministerstvu zemědělství Ing. Petr Jílek se zaměřil na aktuality týkající se především finančních prostředků.

Stále velké zásoby

Ředitel ZZN Pelhřimov Ing. Zdeněk Kubiska upozornil na to, že zemědělci mají ve skladech stále velké množství loňské sklizně, asi o 800 tisíc tun více, než by bylo před následující sklizní zdrávo. Většinu tohoto množství už mají sice prodanou, ale vzniká problém, kam uskladní novou úrodu.

Polní den oficiálně zahájil předseda Zemědělského družstva Bernartice Pavel Rozhoň, který poděkoval zaměstnancům za přípravu polního dne, zejména pak agronomovi Ing. Zdeňku Šťastnému za organizaci, přípravu a realizaci pokusných parcel. „Kromě odborných poznatků, které tady načerpáte, jsou pro nás všechny důležitá také osobní přátelská setkání. I ta patří k tradici polních dnů v Bernarticích,“ řekl na závěr svého krátkého vystoupení předseda.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 28.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down