Technologie šitá podmínkám na míru

Těsně pod hřebenem Železných hor hospodaří na více než sedmi stech hektarech plochy společnost Sady spol. s r. o. Bílé Podolí. Specializuje se výhradně na rostlinnou výrobu. Na zhruba čtyři sta hektarech pěstují ozimou a jarní pšenici, kukuřici na zrno a ozimou řepku. Neméně důležité je však pěstování ovoce – jen produkce konzumních jablek překračuje tři tisíce tun za rok. Proto je pro pěstitele nutností využívat v sadech kvalitní techniku.

Založení podniku Sady spol. s r. o. Bílé Podolí se datuje do roku 1993, kdy mohl v rámci privatizace a díky restitučním zákonům vzniknout na základě bývalého zemědělského družstva Žehušice. Historie intenzivního pěstování ovoce na této lokalitě však sahá mnohem hlouběji, zhruba do konce šedesátých let minulého století. Už tehdy se tam zřizovaly pásové výsadby jabloní, z nichž některé rostou a plodí v Sadech Bílé Podolí dodnes.

Odrůdy tradiční i rezistentní
„Z celkových 307 hektarů ovocných sadů je v současné době již polovina mladých výsadeb a samozřejmě se průběžně snažíme o obnovu dalších. Ročně nově vysázíme přibližně deset hektarů a porosty zakládáme včetně konstrukcí a protikroupových sítí,“ vysvětluje Jan Šenk, který má jako jeden ze společníků firmy právě produkci ovoce na starosti. Co se týká druhů pěstovaného ovoce, podobně jako u dalších tuzemských podniků, i v Bílém Podolí dominují jablka vysázená na ploše 190 hektarů, která tu vzhledem k suchu a nemožnosti vybudovat závlahu ze spodní vody pěstují především na středně vzrůstných podnožích. Nosný základ odrůdové skladby konzumních jablek pak tvoří trojice Golden Delicious, Idared a Gloster, následovaná u nás tradičními Gala, Šampion a Jonagold. Přibližně patnáct hektarů plochy zaujímají rezistentní odrůdy Topaz a Goldstar. „Obě tyto odrůdy jsou sice odolné vůči strupovitosti, ale jejich pěstování je i tak obtížnější, neboť například Goldstar často trpí hořkou pihovitostí. Nicméně jde o chuťově vynikající jablka, takže zákazníci o ně mají zájem i přes jejich nepříliš atraktivní vzhled a nám se jejich pěstování vyplatí,“ říká Jan Šenk.
Přibližně jednu čtvrtinu porostů jabloní a také část broskvoní pěstovaných v Bílém Podolí tvoří plochy určené k průmyslovému zpracování, konkrétně na dětskou výživu. Plody z nich nejenže nesmějí obsahovat rezidua chemických látek, ale nepřipouští se rovněž hniloba, hloubkové poškození nebo červivost a vyřazují se i jablka nadlimitně napadená strupovitostí či skládkovými chorobami. Tyto pěstební pozemky jsou samozřejmě oddělené od ostatních, mají vlastní plán ochrany a podléhají několikanásobné kontrole. „Vzhledem k přísným normám na obsah reziduí chemikálií je v období po odkvětu stromů spektrum použitelných účinných látek a tudíž i přípravků velmi omezené,“ vysvětluje Jan Šenk a dodává: „Přísné požadavky se nám však daří úspěšně plnit natolik, že na přání zákazníka jsme z těchto ploch schopni dodat i konzumní ovoce v kvalitě výběr i I. jakost“.
Do sortimentu ovoce produkovaného v Bílém Podolí ještě patří višně pěstované coby odolnější druh na hřebeni Železných hor na ploše zhruba 31 hektarů, dále 20 ha slivoní, již zmiňované broskvoně (16 ha), v menší míře meruňky a hrušky a samozřejmě také třešně, které zde najdeme na ploše dvacet sedm hektarů. Sortiment třešní se skládá z raných a pozdních odrůd a pokrývá tak celé jejich sklizňové období. Nosnými odrůdami v sortimentu jsou Kordia a Napoleonova.
Pěstování rostlinných komodit a jejich odbytu je samozřejmě přizpůsobena i struktura celého podniku, která se skládá z jednotlivých úseků – rostlinná výroba, ovocnářství, odbyt, skladování a třídění, ekonomika. Pětatřicítka kmenových zaměstnanců je sice do těchto oddělení rozdělena, nicméně většina pracujících v terénu zvládá různé typy činností, které vykonává podle potřeby trhu a pěstování. Sedm společníků firmy zároveň pracuje jako její management, takže velkou výhodou je vzájemný denní kontakt a možnost operativního řešení různých situací i problémů. Na hlavní sezónu a především pak na sklizeň společnost najímá osvědčené brigádníky.

Technika je základ
Přestože šikovní zaměstnanci zvládají velké množství práce, bez kvalitní techniky se určitě neobejdou. „Podobně jako většina pěstitelů jsme v minulosti v sadech využívali klasické traktory tuzemské výroby, nicméně spolu s nutností zvýšit intenzitu pěstování zahuštěním sponů vznikla potřeba nakoupit speciální techniku do sadů,“ vysvětluje Jan Šenk a dodává: „dosluhovat však začínají i první z takových strojů, které jsme již dříve nakoupili.“
Nově se společnost Sady Bílé Podolí rozhodla vyzkoušet traktor japonské značky Kubota, konkrétně model M8540 Narrow. Stala se tak jedním ze čtyř majitelů, jež zatím u nás tento stroj koupili a vůbec prvním českým pěstitelem, který jej využívá výhradně pro práci v sadech. Stroj M8540 Narrow je totiž díky úzkému rozvoru přímo určen k použití v sadech, vinicích a komunálních službách, zkrátka všude tam, kde je omezený prostor. „Stroje značky Kubota se nám konstrukčně líbí a jedním z důvodů, proč jsme k jeho koupi přistoupili, je také velmi dobrá ergonomie kabiny řidiče poskytující slušný komfort pro obsluhu stroje,“ říká Jan Šenk.
Traktory M8540 Narrow navíc nabízejí kompaktní rozměry a vynikající ovladatelnost i při poměrně vysokém výkonu motoru. Japonští konstruktéři jim dali do vínku také zaoblené blatníky a chytré rozmístění ovládacích prvků umožňující provoz pod nízkými větvemi. Traktor M8540 Narrow je osazen kapalinou chlazeným dieselovým motorem Kubota o výkonu 85 koní, převodovka je reverzní pod zatížením a umožňuje volbu 15 rychlostí vpřed a patnácti vzad. Stroj je vybaven inovovaným systémem řízení Bi-Speed, který při zapnutém náhonu na všechna čtyři kola a natočení předních kol o třicet stupňů automaticky zvyšuje jejich obvodovou rychlost, díky čemuž jej lze otočit na velmi malém prostoru. Další z výhod strojů značky Kubota je skutečnost, že stále pracují pouze na bázi mechaniky a hydrauliky, takže případné opravy jsou relativně jednoduché. Nicméně kvalitní a rychlý servis je vždy potřeba a k tomu má společnost Bonas spol. s r. o. zastupující značku Kubota na našem trhu síť regionálních prodejců a servisů. Ti jsou díky výhodné poloze zpravidla blízko k zákazníkovi a navíc mohou sami objednávat náhradní díly přímo z centrálního skladu v Německu, takže je jejich dodávka a montáž otázkou několika dnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *