Sušený materiál pro aranžování

Mezi potřeby profesionálních i amatérských floristů patří vedle živého rostlinného materiálu i sušené rostliny a výrobky z nich. Jde o přírodní produkty, které zahrnují jak květy a květenství, tak stonky s plody či samostatné plody. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází?

Stejnou otázku jsme položili majiteli společnosti Flor Service, s. r. o., Bc. Vladanu Minaříkovi. Na trhu s tímto materiálem působí od roku 1998 a za tuto dobu nasbíral mnoho obchodních kontaktů. Již v průběhu studia začal podnikat a původní dovoz sušených květin a věnců přes řadu obchodníků se postupně nahradil dovozem vlastním. Dnes pochází 99,5 % jím nabízeného zboží přímo od výrobců. A to je, jak neustále zdůrazňuje Vladan Minařík, základem kvality.

Za nákupem do světa
Za své více než desetileté působení na trhu získal Vladan Minařík kontakty na velké množství potenciálních dodavatelů, které je nutné osobně prověřit. Největší část dováženého sortimentu pochází z Číny. Podle slov majitele společnosti tam lze sehnat vše, od sušených květin po veškerý floristický materiál. Většina věnců či košíků, které jsou na českém trhu, pochází také z Číny. Problematické jsou však občasné výkyvy v kvalitě.
Obchodníci z Indie obsadili druhé místo mezi dodavateli společnosti. Jedná se opět o sušené květiny, tvrdou sušinu, pletené laty či výrobky náročné na lidskou práci. Podle Vladana Minaříka je tamní zboží sice levné, ale jeho kvalita je proměnlivá, a proto je důležité nalézt spolehlivého obchodního partnera. Asijské dodavatele doplňují obchodníci z Filipín, se kterými společnost Flor Service obchoduje pouze okrajově. Využívá se od nich především kokosové ořechy, velké listy či pruty.
Nejdůležitější obchodní partneři společnosti pochází z Jihoafrické republiky. Protea pěstované na místních plantážích představuje to nejkvalitnější, co lze v tomto sortimentu na světě nalézt. Africký kontinent je také dodavatelem lýka či sisalu. Místní zboží sice nepatří mezi nejlevnější, vyniká však kvalitou. Odsud dovážené plátky citrusů, jablek či melounů mají například výrazné a krásně zachovalé barvy, které u indických plodů nejsou tak jasné.
Nákup neprobíhá pouze na trzích mimo Evropu. Náš kontinent je dodavatelem barvené sušiny (Itálie, Nizozemsko), od domácích pěstitelů pochází především makovice a sušená statice.

Distribuce po České republiky
V sezóně se doveze čtyři až pět kontejnerů měsíčně. Zboží je následně uskladněno ve skladu nedaleko Kostelce v Moravanech. Přes síť vlastních obchodních zástupců se potom distribuje po celé České republice a nově operuje jeden obchodní zástupce i na Slovensku. Se zbožím se lze setkat v květinářských a zahradnických obchodech, v dílnách floristů a některých obchodech s dárkovými předměty.
O dodávky do velkoobchodů se stará Vladan Minařík osobně. Spolupráce se zhruba dvanácti nejvýznamnějšími velkoobchody v České republice probíhá na základě zavezení objednávky.

Sušina v Lipencích
V prodejních halách v Lipencích nedaleko Prahy se vedle mnoha jiného zboží nachází i široká nabídka již zmiňované sušiny či pomocného floristického materiálu, jako jsou různé provázky, stuhy či dráty.
V jedné z lipenských hal sídlí i společnost Floral Design. Její majitelka Iveta Uhrová nabízí sortiment sušených květin, jež dosahuje tisíců položek a který dováží z Afriky, Indie, Číny, Brazílie či Evropy.
Pro své odběratele uspořádala majitelka společnosti předváděcí akci, která byla již čtvrtou v pořadí – první v roce 1998 představila italské designéry, v roce 2000 předváděli Francouzi a rok 2002 patřil českým floristům –Haně K. Šebestové a Petru Kopáčovi. Letos k nim přibyl i Pavel Hruška a společně vytvořili pro diváky velmi přínosný den. Tématem byly jarní a velikonoční dekorace ze sušiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *