04.09.2018 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho lépe zvládly ranější odrůdy

Ještě před podzimním zásevem je pro každého pěstitele rozhodující zjistit, jak se odrůdě daří v konkrétních podmínkách. Příležitost k výběru vhodné odrůdy měli pěstitelé na šestém ročníku polního dne společnosti ELITA semenářská a. s. v Ořechově u Brna. V podmínkách jižní Moravy bylo prezentováno 22 odrůd ozimé řepky a 36 odrůd ozimé pšenice nejvýznamnějších osivářských firem.

"Při dlouhodobém suchu se silně projeví na výnosu i drobné nuance, jako je hlubší mocnost ornice nebo kvalitnější zpracování půdy, rozhoduje i provenience osiva. Výnos se pohyboval od 6,4 do 3,25 tuny z hektaru. Podle mého názoru letošní sucho v Ořechově lépe ustály ranější odrůdy pšenice,“ informoval Ing. Eduard Bielko z akciové společnosti ELITA semenářská, který má na starosti marketing a poradenství. „Pozdější odrůdy vypadaly v pokusech také dobře, ale výnos nedaly ty, od kterých jsem to očekával. Od polního dne až do žní téměř žádné srážky nepřišly, tak některé pozdní odrůdy ozimé pšenice zaschly,“ konstatoval s tím, že pokud by byl průběh ročníku normální a srážky byly aspoň trošku vyrovnané, tak by výnosotvorné prvky nebyly tolik ovlivněny suchem. „Rozhodlo to, zda odrůda dostala vláhu v době, kdy tvořila délku klasu nebo se rozhodovalo o počtu odnoží. Ranějším odrůdám se stačilo nalít zrno z květnových srážek, pozdnější to nezvládly," řekl s tím, že v suchých oblastech, kde se přísušek pravidelně projevuje, bychom se měli spoléhat na výnos tvořený hlavním stéblem, maximálně jednou odnoží. Výsevek může být až pět a půl milionu klíčivých semen na hektar. Pokud by byly v podzimním období dobré podmínky a rostliny velmi dobře odnožily, porost byl přehuštěný, můžeme jej na jaře zregulovat aplikací auxinových přípravků, kdy odnože potlačíme a snížíme počet klasů na jednotku plochy. Ale pokud je jedinců málo, a ještě odnože zredukuje sucho, tak už není, co by tvořilo výnos.

Nejvýznamnější osivářské firmy prezentovaly vždy dvě až šest odrůd pšenice a řepky vhodné k pěstování v Ořechově. Po vyhodnocení dotazníku se na první příčce umístila odrůda ozimé pšenice Bonanza, na druhém místě odrůda RGT Ponticus a na třetím odrůda Dagmar. „Rovněž odrůda Julie zvládla podmínky jižní Moravy velmi dobře. Se suchem si poradily také odrůdy Cesario, Sofru, Premiant a IS Spirella. Jistotu výnosu potvrdily rané odrůdy Avenue a Dagmar. Také pozdnější odrůda RGT Reform nebo poloraná Turandot se s nástrahami letošního ročníku dobře vypořádaly,“ informoval Ing. Bielko a následně přiblížil některé odrůdy ozimé pšenice zastupované na našem trhu společností ELITA semenářská, a. s.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down