01.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stonkoví krytonosci v řepce – pokračující monitoring

V souvislosti s pokračujícím monitoringem stonkových krytonosců v řepce byly s ohledem na významné oteplení upřesněny termíny signalizace ošetření pro všechny okresy České republiky. I přes relativně nízké denní teploty v průběhu celého března se brouci dokázali v porostech, kde teplota u země dosahovala přes 10 °C, realizovat. V nejteplejších oblastech a oblastech se silnými nálety ze začátku března se zvažuje již druhé ošetření. Informuje o tom Rostlinolékařský portál.

Oteplení z konce minulého týdne podpořilo aktivitu brouků v porostu. Na řadě lokalit Moravy je možné pozorovat i více než šest brouků na rostlinu během slunného odpoledne. Na začátku tohoto týdne zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského poškození rostlin slepými vpichy a požerky v rozmezí 8–40 % v krajích Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský Moravskoslezský, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký a kraj Vysočina. Poškození slepými vpichy je evidováno již od začátku března. Kladení bylo již zaznamenáno od poloviny března v okresech Brno-venkov, Břeclav, Bruntál, Kladno, Liberec, Louny, Plzeň-město, Plzeň-sever, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Tachov a Znojmo.

Jak dále portál uvádí, v miskách jsou stále nalézáni v silné převaze dospělci krytonosce čtyřzubého. Od 26. 3. se v náletech do žlutých misek začali objevovat též jedinci krytonosce řepkového. Prozatím je podíl jednotlivých druhů krytonosců 1 : 3, ve prospěch krytonosce čtyřzubého. Větší nálety se očekávají do konce 13. týdne a v dalších vlnách oteplení.

S výpadkem účinné látky chlorpyrifos je v současnosti možné použít, až na výjimky, přípravky na bázi pyretroidů s nízkou reziduální účinností a relativně vysokou toxicitou na necílové členovce. Z důvodu rozvleklých náletů stonkových krytonosců a teprve očekávaného náletu krytonosce řepkového, bude podle Rostlinolékařského portálu nutné ošetření na řadě lokalit vlivem silného tlaku jarních škůdců řepky opakovat, a to minimálně dvakrát.

Více se dozvíte v aplikaci Mapy výskytu nebo Aktuální výskyty v okrese.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down