Signalizace ošetření pro lokality do 400 m n. m a silným náletem stonkových krytonosců v posledních 14 dnech by měla proběhnut ideálně v příštím týdnu. Informuje o tom Rostlinolékařský portál na základě pokračujícího jarního monitoringu stonkových krytonosců v řepce, kdy bylo zaznamenáno kladení samic, které do porostů nalétly v posledním týdnu měsíce února. Vpichy s vajíčky byly podle portálu od minulého týdne potvrzeny na lokalitách okresů Brno-venkov, Příbram, Plzeň-město, Bruntál a Znojmo.
Chladný průběh počasí nebránil aktivitě brouků v porostech, kteří nalétli koncem osmého týdne. Grafy v mapách výskytu stonkových krytonosců zveřejněné na Rostlinolékařském portálu jasně ukazují, že i když se vlivem počasí letová aktivita brouků utlumila, v porostech se začaly objevovat pobytové stopy, včetně slepých vpichů do nejmladších částí stonků ukrytých v listových růžicích řepky. Brouci během 14 dní dospěli, spářili se a výsledky prvních silných náletů je možné již ve vybraných porostech sledovat.
S ohledem na předpovídané oteplení v příštím týdnu by signalizace prvního ošetření na plochách s hodně silným náletem krytonosců v předchozích třech týdnech (bez ohledu na nadmořskou výšku), a pro většinu lokalit do 400 m n. m., měla přijít začátkem 12. týdne, doporučuje portál. Jak dále uvádí, z detekovaných druhů stále převažuje krytonosec čtyřzubý. Krytonosec řepkový se vyskytuje v miskách jen v jednotkách kusů. Nálety krytonosce řepkového se očekávají až po déletrvajícím oteplením v následujících týdnech.*