28.07.2016 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stonek výnos nedělá

Podle motta uvedeného v titulku se i možná řídili říkali šlechtitelé polotrpasličích hybridů řepky. Již tradičně je tento segment nabídky na našem trhu spojován se společností Pioneer. Jak každoročně připomínají zástupci této společnosti, nižší vzrůst zajišťuje vynikající odolnost vůči poléhání. Řepky s geneticky nižším vzrůstem se také v naprosté většině netýká často potřebná regulace růstu na podzim.

Pioneer je propagátorem pěstování polotrpasličích hybridů řepky. V Nabočanech proto nechyběla ani tato skupina, konkrétně to byly tři odrůdy – již zavedený PX104, jeho nástupce PX113 a další novinka PX115 s vynikající olejnatostí.

„Tento rozdíl mezi polotrpasličími a klasickými hybridy zde ukazuji každoročně. Principem je, že stonek je kratší, zatímco nasazení větví je minimálně stejné jako u jiné odrůdy s vyšším vzrůstem,“ uvedl Ing. Jan Bosák, regionální zástupce společnosti Pioneer U polotrpasličích hybridů není tendence přerůstat na podzim a pěstitelé tak ušetří. U řepky je proto často problém s tím, kdy ji sít.

U klasických hybridů je mnohem větší nebezpečí polehnutí porostu. V ten moment musí obsluha, která porost sklízí, snížit strniště. To ale znamená, že přes sklízecí mlátičku jde kvůli silným stonkům mnohem větší množství rostlinné hmoty. Sklizeň se tak komplikuje – časově i finančně,“ upozorňoval Ing. Bosák.

Hybrid PX104 patří mezi odrůdy vyzkoušené v provozních podmínkách. V uplynulých dvou letech se tento hybrid stal nejpěstovanějším materiálem z nabídky firmy Pioneer v ČR. Jak připomněl regionální zástupce společnosti, vývoj jde dál, a tak se v Nabočanech představil nástupce tohoto hybridu, kterým je letošní novinka PX113. Je to středně raný polotrpasličí hybrid. V rámci zkoušení v podmínkách České republiky překonal svého předchůdce ve výnosu o šest procent. PX113 je o něco většího vzrůstu než jiné polotrpasličí odrůdy. Mezi jeho přednosti patří vysoký výnos semen o nadprůměrná olejnatost a v neposlední řadě to je i vyšší odolnost vůči Phoma lingam.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down