05.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sto padesát let sóji a počátky jejího pěstování u nás

Rok 1873 je právem považován za počátek historie pěstování sóji ve střední Evropě. Osobou, která je se zaváděním této nové plodiny neodmyslitelně spojená, je Friedrich Haberlandt, který v uvedeném roce získal osivo sóji pro své následné pokusy a položil tím základ k jejímu pěstování i na území dnešní České republiky.

Friedrich Haberlandt
Friedrich Haberlandt byl prvním, kdo sóju ve střední Evropě pěstoval (archiv autora)

Sója byla domestikována již před devíti tisíci lety na území dnešní Číny, a právě v Číně, Japonsku, Koreji a okolních oblastech s vhodným klimatem se sója stala jednou z nejvýznamnějších plodin. Do ostatních částí světa se ale historicky nerozšířila a jako rostlina nebyla v Evropě dlouho známá. Jako první se začaly dovážet sójové výrobky, především omáčky, které byly považovány za luxusní zboží. Vlastní sója – rostlina – byla od 18. století občas pěstována jako zajímavost v botanických zahradách. V průběhu 19. století probíhaly pokusy o její pěstování ve Francii a v Německu (Hohenheim), ty však nebyly úspěšné. To vše měl změnit vídeňský profesor původem z dnešního Slovenska.

Výzkum zaměřený na sóju

 

První díl ze série článků Ing. Josefa Holce, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze zveřejněného v časopise Úroda (9/2023) zdůrazňuje osobnost Friedricha Haberlandta (1826–1878), rodáka z Bratislavy (tehdejší Prešpurk). Vystudoval zemědělství v Mosonmagyarováru (Altenburg, Uherské Staré Hrady), kde následně působil i jako asistent a profesor. Zabýval se zemědělskou botanikou se zaměřením na plodiny a plevele. V roce 1872 mu bylo nabídnuto místo profesora agronomie a aplikované botaniky na nově vzniklé vídeňské zemědělské univerzitě (k. k. Hochschule für Bodenkultur, dnešní BOKU). Zde se zaměřil především na studium klíčení plodin, podporoval výměnu osiva, zabýval se i pedologií. Poslední roky před svou předčasnou smrtí věnoval výzkumu sóji, jejímu šlechtění a podpoře jejího pěstování na území nejen tehdejšího Rakouska-Uherska, ale i okolních zemí (především v Německu). Mimo jiné předpokládal, že „soja bude v chatrčích chudých lidí hráti důležitou roli, že bude pro brambory znamenati víc než sůl, protože dodá svým tukem omastek, proteinem sílu“.

Více informací se dočtete v časopisu Úroda (9/2023).*

Úvodní fotografie: Dobová ilustrace rostliny sóji (archiv autora)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down