24.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sto let šlechtění

Ke šlechtění obilnin využívá akciová společnost Selgen hned několik šlechtitelských stanic. V letošním roce si připomíná tato firma sto let fungování šlechtitelské stanice ve Stupicích, kde má tato firma v současnosti své sídlo.

Současné sídlo akciové společnosti Selgen má dlouhou historii. Toto místo poskytuje zároveň zázemí pro šlechtění jak ozimé a jarní pšenice, tak jarního ječmene. Zakladatelem šlechtitelské stanice ve Stupicích nedaleko Prahy byla v roce 1921 Selecta, specializovaná firma pro šlechtění rostlin a množení osiv. První pokusy se šlechtěním se ale datují už do roku 1905 na velkostatek v Pyšelích, odkud později přešly rozpracované materiály do Stupic. Šlechtitelská stanice a pochopitelně i společnost Selgen si tak v letošním roce připomíná 100 let od založení.

Mnoho úspěšných odrůd

Během nepřetržité šlechtitelské práce bylo za 100 let (1921-2021) zapsáno ze stupické stanice do listiny registrovaných odrůd celkem 145 původních odrůd různých plodin. K nejznámějším, které se udržely ve výrobě dlouhou dobu patřily ozimé pšenice Stupická přesívka, Stupická bastard, Pyšelka, Slavia, Sparta, Siria, Samanta a Sulamit, Sultan. Společnost Selgen má úspěšnou historii i současnost ve šlechtění jarní pšenice. Příkladem může být jarní pšenice Stupická vouska, Sandra, Saxana. Leguan, Septima. U ozimého ječmene stojí za zmínku Stupický šestiřadý u ovsa Stupický bílý. S historií šlechtění jarního ječmene jsou spojeny odrůdy Stupický plnozrnný, Selekty Hanák, Akcent, Amulet a další.

V rostlinné výrobě se uplatnily i odrůdy cukrovky a krmné řepy (Unikum žlutá, Bares), krmné mrkve, čekanky, hrachu, pelušky, fazolu polního (Perlička, Alfa). Ze zelenin byly rozšířené a oblíbené rajče Stupické polní rané, celery Pražský obrovský a Maxim, mrkev Stupická k rychlení, kapusty Stupická raná žlutá a Raketa, salát Stupický kamenáč, zelí Inter a řada dalších.

 

Z aktuální nabídky

Ozimá pšenice má v České republice největší osevní plochy a s tím je spojený i zájem prodejců osiva, respektive šlechtitelů. Ve Stupicích se daří navázat na bohatou historii. Aktuální pomyslnou vlajkovou lodí v sortimentu ozimé pšenice je odrůda Julie. Doplňují ji ale i mladší materiály jako například odrůda Viki. Jedná se z pohledu pekařské jakosti o elitní pšenici. Vyniká vyrovnanými kvalitativními parametry a vysokou a stabilní objemovou hmotností a mezi přednosti patří i dobrý zdravotní stav.

Ze Šlechtitelské stanice ve Stupicích pochází odrůda Illusion. Tato pšenice s pekařskou jakostí A také vyniká objemovou hmotností a velmi dobrým zdravotním stavem. Jedná se o plastickou odrůdu bez pěstitelských rizik.

Novinkou v sortimentu je velmi raná odrůda Megan. Podle údajů společnosti Selgen tato pšenice je o sedm dní ranější ve sklizni než odrůda Bohemia. Tomu je třeba přizpůsobit agrotechnické zásahy včetně morforegulace a ochrany před houbovými chorobami.

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 6/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down