08.05.2020 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stimulace osiva zvyšuje vzcházivosti i výnosy

Polní vzcházivost řepky lze zlepšit vyséváním vysoce kvalitního osiva, které vzejde i za stresových podmínek. Rychlé a vyrovnané vzcházení a dosažení optimální hustoty porostu silných rostlin je základním předpokladem pro dobré přezimování a dosažení vysokého výnosu.

Dobrou službu při vzcházení rostlin mohou udělat stimulátory podporující růst a zlepšující zdravotní stav rostlin. Pokud řepka vzchází za nedostatku vláhy v půdě, vyplatí se používat látky poutající vodu. Možnosti použití stimulátoru a hygroskopické látky se ověřovalo v pokusech.

Polní pokusy

Polní pokusy s osivem řepky proběhly na pokusném pozemku Výzkumné stanice České zemědělské univerzity v Praze Červený Újezd na Praze-západ. V pěstitelské sezóně 2018/2019 se pokusy uskutečnily na české liniové odrůdě Cedrik.

Závěrečné shrnutí

V pěstitelském roce 2018/2019 při setí řepky a při vzcházení v Červeném Újezdě na poli panovalo extrémní sucho, které negativně ovlivnilo polní vzcházivosti. Polní vzcházivost zvyšovalo přimoření osiva stimulátorem AG 070 Seed. Hustotu porostu také navyšovalo použití hydrogelu při setí i aplikace hydrogelu společně s hnojivem Physiostart.

Nízká hustota porostu se negativně odrazila na výnosech řepky, kdy se na kontrole dosáhlo jen 2,23 t/ha. U variant moření osiva bylo zjištěno navýšení výnosu. V suchém ročníku více zvyšovalo výnos řepky moření osiva stimulátorem a obalení hydrogelem než samotné namoření stimulátorem.

 

Výzkum byl podporován projektem TAČR TG03010020 Využití stresových testů a stimulace osiva máku jarního a řepky ozimé pro výrazné zlepšení kvality osiva a kompletnosti porostu.

 

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Praha

Ing. David Bečka, Ph.D.

Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.

Česká zemědělská univerzita v Praze

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down