Vymrznutí ozimů patří k nejčastějšímu poškození přezimujících ozimů v ČR. Pokud působí jen holomrazy, stačí i kratší období s teplotami blížícími se k –18 °C, aby došlo k rychlému promrznutí vrchní vrstvy ornice a k poškození odnožovacích uzlů obilnin či hypokotylové části řepek mrazem.
V případě souběžného výskytu mrazu a sněhové pokrývky záleží na vrstvě sněhu, době působení mrazu a jeho intenzitě. Taková situace nastala v mrazivém období v první polovině února 2021. Od počátku 6. února došlo k postupnému vpádu mrazivého arktického vzduchu ze severovýchodních částí Evropy. Silnější pokles teplot pod bod mrazu nastal nejdříve v severozápadních oblastech ČR, později na severní Moravě a v ostatních částech Čech, nakonec i na jižní Moravě.
Rozdělení sněhových srážek, výšky sněhu a dosahovaných minimálních teplot vzduchu odpovídalo tomuto rozdělení. Výška sněhu přes 10 i 15 cm se vyskytovala postupně v Čechách, kolem 10 cm na polích severní Moravy a nejméně, kolem 5 cm, ve střední a jižní části Moravy. Přitom přízemní minimální teploty vzduchu v Čechách postupně klesaly pod –20 °C, na střední Moravě pod –15 °C a na jihu Moravy pod –10 °C. I přes nejnižší přízemní teploty vzduchu, v nižších polohách Čech až k –25 °C, byly porosty ozimů uvedenou sněhovou vrstvou dobře chráněny, uvádějí RNDr. Ilja Tom Prášil, CSc., a Ing. Jana Musilová z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně v článku, který aktuálně vychází v týdeníku Zemědělec. Přitom ozimy podle autorů po oteplení na počátku února měly poměrně nízkou odolnost k mrazu. Zatímco v Čechách, kde se hloubka promrznutí půdy pohybovala do 5 až 10 cm, došlo ve středních oblastech Moravy k promrzání vrchní vrstvy ornice až do 20 cm. Jednalo se o pole, kde vrstva sněhu byla nižší než 3 cm. V těchto oblastech se tak mráz v půdě nejvíce přibližoval riziku poškození rostlin mrazem. Zima ještě neskončila a vzhledem k následujícímu oteplení a případným dalším vlnám nízkých teplot bude třeba stavu porostů ozimů věnovat pozornost a sledovat jejich regeneraci, doporučují autoři článku.*
Více informací přináší týdeník Zemědělec (9/2021).