Většina řepek v České republice i na Slovensku byla před zimou v dobrém až vynikajícím stavu. Dá se říci, že plošně. Uvádí to ve svém článku v příloze časopisu Úroda prof. Ing. Jan Vašák, CSc., a kolektiv z České zemědělské univerzity v Praze a Slovenské poľnohospodárské univerzity v Nitre.
Řepka vzešla díky dešťům už závěrem srpna a pak v houbově vlhkém podzimu 2017 začala přerůstat. Listy měly často délku i přes 50 cm (optimum je do 25 cm) a vážily i kolem 3–4 kg/m2, optimum je asi 1,5–2 kg/m2. Proti podzimu 2016 mají letošní řepky horší poměr kořenů k nadzemní biomase. Protože se plošně regulovalo, navíc listová srdéčka zůstala přitisklá k zemi a především zima byla mírná, dokonce i mírně sněžná, budou zaorávky velmi nízké. Zhruba do 2 %.
Průběh zimy byl jako vždy originální. Zimní období bylo až do 6. 2. 2018 velmi teplé, vesměs bez sněhu. Mrazy po 5. 2. až do 22. 2. byly jen noční (zhruba –1 až –10 °C), přes den bylo zpravidla mírně nad nulou. Od Českomoravské vysočiny směrem na východ a sever mimo nížin leželo asi 3–20 cm sněhu, Čechy mimo jihu byly holé. Po 23. 2. přišly i denní mrazy do –5 °C, noci byly mrazivé až do –18 °C, v Čechách šlo o holomrazy, Morava i SR byly kryté malou vrstvou sněhu, Slezsko poměrně více. Tyto mrazy přetrvávaly až do počátku března, ale neměly by představovat pro řepku závažné riziko. Prof. Vašák nepředpokládá ani výrazné omrznutí listů.
Kořeny řepky i pšenice rostly až do mrazů skvěle jako v předchozích mírných zimách (s výjimkou loňské). Dusíkem se zcela správně hnojilo co nejdříve, a to i tam, kde opět zcela správně aplikovali pěstitelé dusík na přelomu října/listopadu. Po této poměrně růstově aktivní a středně promyvné zimě jsou zásoby Nmin nízké. Celková dávka dusíku pro 4 t/ha semen je 190–220 kg N/ha, z toho na jaře 150–200 kg N/ha. To platí pro silné a nadějné řepky s hustotou 20–40 rostlin/m2 a plánovaným výnosem 4 t/ha. U hustších řepek nad 60 rostlin/m2 nemá význam jarní dávku navyšovat nad 150 kg N/ha. Stejně hnojíme u slabých a mezerovitých porostů s výnosovým očekáváním 3 t/ha semen, shrnuje ve svém článku prof. Vašák.*
Více informací přináší příloha časopisu Úroda s názvem Řepka.