Stále větší zájem o Zelený svět

Letošní ročník profesionálního zahradnického veletrhu Zelený svět se stejně jako loňský uskutečnil ve dvou poschodích haly C Brněnského výstaviště. Na první pohled byl ale patrný rozdíl, horní patro bylo znatelně plnější. Mezi českými prezentujícími se firmami nechyběli ani zástupci Slovenska, Polska, Německa, Nizozemí, Itálie či Maďarska.

Úvodního slova se při pátečním oficiálním zahájení ujal prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který vyzdvihl důležitost českého zahradnictví a také jeho dlouholetou tradici. Dále uvedl, že za školkařský materiál průměrně Češi utratí 30 eur na osobu za rok, ve srovnání s jinými státy není tato částka nijak vysoká. Zástupce Veletrhů Brno, a. s., Mgr. Klepáč, zmínil vysoký potenciál veletrhu a možnost přesunout výstavní plochu do hlavního pavilonu A brněnského výstaviště. Vystavovatele přivítali i předsedové českých asociací a unií, spojených se zahradnickým oborem. Na všech zúčastněných byla znát spokojenost s veletrhem i jeho postupným rozšiřováním.

I floristika byla zapojena
V rámci doprovodného programu probíhaly během obou dnů výstavy odborné semináře a přednášky týkající se například kompostování třetího tisíciletí, vegetačních střech, trávníků či trendů v zahradní a krajinářské tvorbě.
Mnozí vystavovatelé prezentovali na veletrhu své novinky či ukázali dlouhodobě oblíbené a kvalitní výrobky. Mezi tradičně hojně zastoupenými reprezentanty školkařských výpěstků bylo možné naleznout i pěstitele hrnkových rostlin, letniček a trvalek a dodavatele řezaných rostlin. Nechyběly společnosti zabývající se realizacemi a údržbou zahrad či veřejné zeleně, dodavatelé zahradní techniky a producenti půdních substrátů a hnojiv (včetně bio a organických). Návštěvníci mohli vidět také nabídky společností nabízející skleníky, s nimi související skleníkové technologie a fóliovníky. Mezi doplňkovým materiálem potom převládaly různorodé zahradnické potřeby, floristické doplňky a další.
Novinkou v horním patře pavilonu byla inspirace pro letošní Vánoce, vytvořena čtyřmi předními floristy. Každý pojal tuto inspiraci v jiném stylu a konečný výsledek nabídl zajímavou podívanou. Pro návštěvníky tak na Zeleném světě zavládla nálada orientu Jarmily Pejpalové, zavoněla čokoláda v dekoraci od Jaromíra Kokeše, zatřpytila se polární krajina Přemysla Hytycha a zazářily dětské Vánoce Michala Hauta.
Pro veřejnost byla jistě zajímavým zpestřením soutěž svatebních kytic, kterých se z nejen celé České republiky sešlo více než dvacet. Cenu za Svatební kytici roku 2011 získala od odborné poroty Marie Hynková z Břeclavi. Nejvíce hlasů od návštěvníků zase dostala kytice Miloše Jurici ze Zahradnické fakulty v Lednici.

Více než sto vystavovatelů
V pátek byla na pořadu předváděcí akce tří renomovaných floristů – Jaromíra Kokeše a Petra Matušky z Brna a Maroše Petice z Bratislavy. Divákům názorně předvedli vazbu kytic pro mnohé příležitosti a aranžmá podzimních květinových dekorací.
Posledním bodem ve floristickém programu byly sobotní módní přehlídky. Začalo se svatebními šaty a soutěžními kyticemi, pokračovalo autorskou módní přehlídkou profesionálních floristů Róberta Bartolena, Marie Bittnerové a módní návrhářky Ivety Řádkové. V rámci velkolepé show byla slavnostně pokřtěna nová knižní publikace vydavatelství Profi Press, s. r. o., Bloom´s World.
Další ročník jediného profesionálního veletrhu tohoto druhu v České republice ukázal stále se zvyšující zájem o tuto akci. Výstava je jedinečnou příležitostí pro navázání nových obchodních kontaktů či upevnění stávajících obchodních vztahů. Počet vystavovatelů letos poprvé převýšil hranici stovky a Zelený svět si stále více upevňuje své stabilní místo ve světě odborníků. Každoroční stoupající počet vystavovatelů a návštěvníků tomu jen nasvědčuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *