Stabilita vysokých výnosů i kvality

Slunečnice ES Biba je osvědčenou odrůdou, která je podle šetření SPZO již pět let nejpěstovanějším hybridem slunečnice v ČR. Pěstitelé mají pro rozhodnutí pěstovat právě tento hybrid hned několik dobrých důvodů: příznivou ranost, velmi dobré výnosy nažek, vysokou olejnatost, velmi dobrý zdravotní stav a stabilitu výnosu i v méně příznivých pěstitelských podmínkách či letech.

ES Biba je raný hybrid určený pro pěstování v řepařských a kukuřičných výrobních oblastech. Hybrid je vhodný pro vyšší intenzitu pěstování, kde uplatní svůj vysoký výnosový potenciál. Patří do skupiny hybridů s klasickou technologií herbicidní ochrany. Rostliny jsou nižšího až středního vzrůstu a jejich odolnost vůči poléhání je velmi dobrá. ES Biba má velké, slabě převislé úbory s velkým množstvím široce vejčitých nažek se střední až nižší HTS. Zdravotní stav je dlouhodobě na vysoké úrovni, rostliny mají dobrou odolnost k napadení bílou hnilobou (Sclerotinia sclerociorum), fomovou hnilobou i alternariovou skvrnitostí slunečnice. Hybrid je odolný vůči osmi specifickým rasám plísně slunečnicové.

Tento raný hybrid byl v ČR registrován v roce 2008. V pokusech ÚKZÚZ v letech 2005 až 2007 dosáhl nadprůměrných výsledků jak ve výnosu nažek (3,82 t/ha, 109 % na průměr pokusu), tak v obsahu oleje (48,8 %, třetí nejvyšší hodnota). Kombinací těchto dvou vlastností byl druhý nejvyšší výnos oleje mezi 17 sledovanými hybridy (1,88 t/ha, tj. 114 % na  průměr pokusu při vlhkosti 8 %). V letech 2008 až 2017 byla ES Biba každoročně zařazena do pokusů ÚKZÚZ v raném sortimentu jako kontrolní hybrid. V těchto letech dosahovala stabilně výborného výsledku ve výnosových i kvalitativních
ukazatelích a zejména v hodnocení zdravotního stavu rostlin. Je to hybrid plně srovnatelný s novými materiály na našem trhu, v některých ukazatelích tyto novinky i v současné době předčí.

Stabilitu výnosových parametrů a dobrého zdravotního stavu dokazují výsledky hybridu ES Biba v posledních letech. V roce 2016 v pokusech ÚKZÚZ byl dosažený výnos nažek 4,56 t/ha druhým nejvyšším výnosem v raném sortimentu  současně s nízkou sklizňovou vlhkostí a příznivým obsahem oleje (51,25 %). Dále například hodnocení zdravotní stavu hybridu v pokusech SPZO v roce 2017 potvrdilo vynikající a dlouhodobě stálou kondici tohoto hybridu (tabulka).

Hybrid ES Biba byl registrován v roce 2006 v Rakousku a ve Francii. Také v těchto zemích prokázal výnosovou stabilitu, odolnost vůči stresovým podmínkám a výborný zdravotní stav. To dokazuje i fakt, že i přes jeho uvedení na trh před více než 12 lety je v obou zemích také pro letošní rok zařazen do nabídky pro tamní pěstitele slunečnice. Výběr kvalitního a zdravého hybridu, jehož vlastnosti jsou spolehlivě ověřené v podmínkách ČR, dokáže výrazně podpořit vysokou rentabilitu pěstování slunečnice.

Ing. Anna Poubová,
Agrofinal, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down