10.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správná péče o sklizeň se vyplatí

Stále více farmářů a zemědělských podniků si pořizuje vlastní sklady obilovin se složitější i jednodušší, vždy ale s vyspělou a spolehlivou technologií na posklizňovou úpravu. Tyto sklady umožňují zemědělcům prodat obilí v nejpříhodnější době. V moderních zařízeních se také obiloviny i řepka mnohem lépe skladují, lze s nimi snadno manipulovat, provzdušňovat je a ošetřovat proti škodlivým činitelům.

S výstavbou nových či rekonstrukcí původních posklizňových linek a skladů obilovin je připravena zemědělcům pomoci třeboňská společnost AGRICO. Již téměř 15 let zastupuje na českém trhu německou firmu Neuero, která v posklizňových technologiích patří k nejlepším na světě. Obě firmy dokážou dodat technologie do konkrétních provozních podmínek daného podniku a zajistit kvalitní servis, který je zárukou spolehlivého provozu po mnoho let.

 

Základem čisté zrno

Úvaha o tom, že stačí čistit obiloviny pouze mlátičkou, je zcestná. Už při sklizni procházejí obilky posklizňovými změnami, jsou mechanicky namáhané, přitom se uvolňují nežádoucí příměsi a nečistoty, které je třeba v několika následujících krocích odstranit. Pak dokáže zrno správně dýchat a může dojít k žádoucímu posklizňovému dozrávání. Odstranění prachu a lehkých nečistot významným způsobem ovlivňuje nejen výslednou kvalitu a zdravotní nezávadnost skladovaných komodit, ale navíc zvyšuje i efektivitu sušení. AGRICO může dodat řadu různých čističek včetně aspiračních.

Důležité je aktivní větrání

Uskladněná biomasa se musí také provětrávat. Jednak se sníží riziko samozáhřevu, výskyt skladištních škůdců, ale největším přínosem aktivního větrání je snížení teploty a vlhkosti uskladněného materiálu. Prodlužuje se tak doba skladování a výrazně se eliminují škody a ztráty způsobené škůdci či samozáhřevem. Navíc se šetří energie a lidská práce. Pomocí senzorů Neuero a přednastavených hodnot lze uskladněné obiloviny větrat automaticky, čímž se vyloučí případné lidské chyby. Společnost AGRICO dokáže spočítat, kolik je třeba vzduchu pro konkrétní sklad, navrhneme počet provzdušňovacích kanálů a jejich umístění a doporučí potřebné ventilátory i jejich ovládání. Nabízí komplexní řešení, v případě problémů s hlukovými limity může dodat i ventilátory s protihlukovou ochranou.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 32.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down