Společnost Limagrain prošla změnami

Společnost Limagrain zaznamenala v minulém období některé změny jak z pohledu její struktury, tak na personálních pozicích. S Ing. Zdeňkem Šonským jsme hovořili o tom, k jakým úpravám došlo. Zazněly také informace o novinkách v sortimentu, nebo proč zemědělci na Slovensku nyní mnohem častěji sejí odrůdy jarního ječmene na podzim. V neposlední řadě se rozhovor dotknul klimatické změny a jejího vlivu na šlechtění odrůd.

V rámci společnosti Limagrain došlo v nedávné době ke sloučení dvou divizí. Co vedlo k takovému rozhodnutí a co si od něj společnost slibuje?

Limagrain Česká republika, s. r. o., představuje z dřívějšího pohledu dvě společnosti, a to Limagrain organizační složku, zabývající se obchodem s hybridními plodinami a Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., která zahrnovala šlechtění obilnin a výrobně-obchodní činnost v segmentu obilnin, luskovin, tritikale a lnu. Vytvoření jednoho subjektu je dané rozhodnutím centrály, platí pro všechny země a souvisí se zavedením jednotného firemního systému.

Nové nastavení rovněž změnilo organizační strukturu. Country manažerem společnosti Limagrain Česká republika, s. r. o., byl jmenován Ing. Ondřej Takáč, na starosti má také Slovensko. Jako vedoucí šlechtitelské stanice v Hrubčicích působí Ing. Věra Řičicová. Za obiloviny, luskoviny, tritikale a len zodpovídám pro Českou republiku a Slovensko já. Navíc mám na starosti také obchodní oblast, která zahrnuje kromě České republiky a Slovenska také Maďarsko, Rumunsko, Bulharko, Srbsko a Moldávii, a v jejím rámci zodpovídám za obilniny.

Ve společnosti působíte jako manažer přes odrůdy, dříve jste se dlouhodobě zabýval ochranou rostlin. Jak moc velká změna to je?

Od dětství jsem byl v kontaktu se zemědělstvím. Táta dělal agronoma, takzvaného osiváře. Jednocení a okopávka dílce řepy byla součást mých prázdnin. Proto si nedokážu představit práci mimo obor zemědělství. A změna od ochrany rostlin k odrůdám? Stále se jedná o zemědělství, a to je moc fajn. Rozdílů je celá řada, nejvýznamnějším je výroba „zboží“ přímo tady, v České republice a s přímou zodpovědností. Dalším velmi podstatným bodem je přechod od chemických přípravků k přírodnímu osivu.

Celý rozhovor připravujeme do některého z dalších čísel týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down