04.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společné kořeny na Floře Olomouc

Téměř třiadvacet tisíc návštěvníků přišlo na letošní 28. ročník mezinárodní podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex s mottem Společné kořeny, akce letos přilákala téměř o tři tisíce více návštěvníků než v loňském roce. Flora Olomouc se konala od 5. do 8. října 2023 s podtitulem Společné kořeny. Akce se zúčastnila i Asociace soukromého zemědělství ČR.

Motivem hlavní expozice nacházející se v hlavním pavilonu A byla mapa České a Slovenské republiky, která vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa. Materiál k výrobě mapy byl vzhledem k charakteru výstavy jasný – ovoce, zelenina, ovocné a lesní stromy, keře a další rostliny. Expozici vtipně doplňovaly vycpaniny divokých zvířat a názvy řek protékající oběma státy.

Asociační sekce se nacházela opět na galerii v hlavním pavilonu A. Byla navíc mezinárodní – kromě členů ASZ ČR hned z několika regionů se výstavy účastnil čestný člen ASZ Olomouc Pavol Bottka ze Slovenska, z rodinného podniku Herba Danubia. Českou část účastníků zajišťovalo několik hospodářství – Statek Junek, Levandulový statek Bezděkov, Bělecký Mlýn nebo Sedlák z Hané.

V pořadí 28. ročník mezinárodní podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se konal od 5. do 8. října 2023 s podtitulem Společné kořeny
V pořadí 28. ročník mezinárodní podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se konal od 5. do 8. října 2023 s podtitulem Společné kořeny

Statek Junek

Stánek Běleckého Mlýna doplňovala svatební brána se spolupracující svatební agenturou, kde se návštěvníci hojně fotili
Stánek Běleckého Mlýna doplňovala svatební brána se spolupracující svatební agenturou, kde se návštěvníci hojně fotili

Jeho součástí jsou Alfréd, Kateřina a Iva Junkovi. Statek se více než dvacet let zabývá pěstováním léčivých rostlin. V současné době hospodaří na téměř 33 hektarech a patří k největším pěstitelům bylin v České republice. Předními produkty Junkových jsou heřmánek, meduňka, dobromysl, šalvěj, máta, jestřabina, sléz a jitrocel. Rostliny suší na vlastní sušárně a dodávají je do firem vyžadujících špičkovou kvalitu, např. firma Leros. Mezi výjimečné vlastnosti jejich bylin patří hlavně farmaceutická kvalita, vysoké obsahy silic a aromatických látek. Nově se zabývají také výrobou bylinných produktů – mastí, olejů, bylinných směsí, mýdel a dalších. Účast na této výstavě byla premiérou zejména pro mladší zástupce statku, kteří se zabývají finalizací produktů a prodejem přímo zákazníkům.

Moravu na této výstavě už tradičně zastupoval i Levandulový statek Bezděkov s širokou nabídkou nejen levandule
Moravu na této výstavě už tradičně zastupoval i Levandulový statek Bezděkov s širokou nabídkou nejen levandule

S vůní levandule

Moravu na této výstavě už tradičně zastupoval Levandulový statek Bezděkov Lukáše Drlíka s širokou nabídkou nejen levandule. Na statku v Bezděkově se za podpory celé rodiny úspěšně hospodaří již dlouhou řádku let. I v současné době se snaží jít ve šlépějích prarodičů a vše kolem statku a zemědělství udržovat a rozvíjet. Kromě levandule se jim daří úspěšně pěstovat i ovoce, zeleninu a další bylinky, jako je měsíček, chrpa, máta nebo meduňka. Jako na správném multifunkčním statku zde chovají také zvířata, mimo jiné stádo ovcí, které spásá trávu přímo v levandulích. Jiří Drlík, otec Lukáše, který bývá svým obchodním talentem a komunikací se zákazníky nepřehlédnutelnou ozdobou každé podobné akce, opět nezklamal a poutal pozornost všech kolemjdoucích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down