03.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spojení nabízí další příležitosti

Společnost Certis Belchim uspořádala koncem ledna ve Stříteži odborný bramborářský seminář. Jan na úvod sdělil Ing. Aleš Urbánek, společnost Belchim vznikla v roce 1987 jako distributor inovativních produktů pro zemědělství. Po celoevropské expanzi na začátku tisíciletí se firma zaměřila na vývoj vlastních molekul pro ochranu rostlin, následovala globální expanze a před dvěma lety pak spojení s japonskou společností Certis.

 

„Nedávná konsolidace Belchim a Certis poskytuje společnosti Certis Belchim další příležitosti, například do roku 2021 jsme uvedli na trh celkem 53 vyvinutých účinných látek,” konstatoval Ing. Urbánek. Součástí firmy jsou také podle jeho slov výzkumná centra v Japonsku s mnoha tisíci objevy ročně.

„Fungování firmy je založeno na čtyřech základních pilířích: orientace na zákazníky, flexibilita, důvěra a jednoduchost,“ uvedl přednášející a pozval přítomné na sérii polních dnů společnosti Certis Belchim v letošním roce.

 

Účinné herbicidy

Po úvodním slově Aleše Urbánka se mikrofonu ujala Ing. Dita Chytková, která představila sortiment přípravků společnosti Certis Belchim do brambor v roce 2023.

Přípravek Proman založený na účinné látce metobromuron je patří mezi selektivní postřikové herbicidy používané především preemergentně. Likviduje lipnici roční, ježatku kuří nohu i dvouděložné jednoleté plevele. Funguje na principu blokace fotosyntézy plevelů, na něž působí hlavně přes kořeny a v menší míře i přes listy. „Působení Promanu je dlouhodobé, minimálně 30 dní, účinek závisí na použité dávce, druhu půdy a srážkách. Navíc se dá dobře kombinovat s dalšími produkty,“ sdělila Ing. Chytková.

Specialistou na svízel přítulu, violku a trávovité plevele je podle jejích slov Roxy 800 EC s účinnou látkou prosulfokarb. Ta je přijímána prostřednictvím meristematických pletiv klíčků a kořenů plevelů, kde brání prodlužování a dělení buněk. Krátce po začátku klíčení funguje nejefektivněji. Roxy 800 EC účinkuje i na výdrol řepky a lilek černý a jeho působení je aktivováno srážkami.

„Přípravky Proman a Roxy 800 EC se dají velmi dobře kombinovat, jak dokazují pozitivní zkušenosti našich zákazníků nejen na Vysočině,“ konstatovala přednášející.

Preemergentně se používá také Chanon s účinnou látkou aklonifen a širokým spektrem účinku na jednoděložné i dvouděložné plevele. Po jeho aplikaci, převážně přes kořeny, dochází k retardaci růstu a následnému usychání plevelných rostlin. Je aktivován srážkami, pěstitel si ale musí dávat pozor na porušení herbicidního filmu,“ uvedla Dita Chytková a dodala, že i Chanon se dá velmi dobře kombinovat s ostatními přípravky na ochranu rostlin.

Novinkou je vícesložkový herbicid Sinopia obsahující metobromuron a klomazon. „Jeho výhodou je dlouhodobá a vysoká účinnost na jednoděložné i dvouděložné plevele,“ konstatovala přednášející.

Na výdrol a lipnicovité plevele je zaměřen selektivní Panarex, který se díky účinné látce i formě formulace vyznačuje rychlým nástupem účinku. Optimální teplota pro jeho působení je vyšší než deset stupňů Celsia, v rozmezí 5–10 stupňů se jeho účinek nesnižuje, pouze zpomaluje. „Výhodou Panarexu je kromě registrace i do řepky a máku také jeho příznivá cena,“ komentovala Ing. Chytková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down