Špičková ochrana i podpora vegetace

O tom, že je moření osiv velmi důležitým prvkem agrotechniky obilnin a má při jejich pěstování nezastupitelný význam, už v současné době asi žádný agronom nepochybuje. Mořením osiva chráníme porosty obilnin před chorobami přenosnými osivem a půdou, chorobami, které se jiným způsobem regulovat nedají, nebo jsou foliárně regulovány pouze omezeně.

Škodlivé je především široké spektrum snětí. Nejvýznamněji škodí sněť mazlavá, zakrslá nebo prašná, u kterých jsou projevy napadení patrné až ve druhé polovině vegetace, nejčastěji po vymetání. Velmi škodlivé jsou ale také houbové choroby, například choroby rodu Fusarium. Plíseň sněžná může kromě poškození rostlin v průběhu zimy i výrazným způsobem ohrozit přezimování porostů. Na trhu máme v současné době dva druhy mořidel: mořidla, která zajišťují ochranu proti osivem a půdou přenosným chorobám a mořidla vyšší třídy, která kromě vynikajícího zdravotního stavu zajistí velmi dobrý a rychlý start v růstu a vývoji po zasetí, podpoří vitalitu rostlin a zvyšují odolnost rostlin při přezimování. Mořidlem takového kalibru je právě Vibrance Gold od společnosti Syngenta.

Přidaná hodnota mořidel Syngenta

Syngenta nabízí technologie, které mají pro rostliny významné benefity. U mořidel řady Vibrance je to Rooting power technologie. Co to znamená pro rostlinu?

Rooting power technologie obsahuje účinnou látku sedaxane, která podporuje kořenový systém. Ten je tak mohutnější, silnější a odolnější, takže umožňuje rostlině plně využít její genetický potenciál. Rostliny díky silným a mohutným kořenům dokážou v průběhu vzcházení i v pozdějších vývojových fází lépe odolávat biotickým i abiotickým škodlivým činitelům (stresovým faktorům). Mohutný kořenový systém umožňuje zlepšený příjem živin a vody, zvyšuje vitalitu rostlin už od doby vzcházení porostů.

Mohutný kořenový systém zlepšuje příjem živin a vody, zvyšuje vitalitu rostlin už od doby vzcházení porostů.

Účinnou látku sedaxane vyvinuly laboratoře společnosti Syngenta speciálně pro potřeby moření. Díky tomuto zaměření je účinná látka sedaxane velmi efektivní v potlačení chorob způsobených širokým spektrem patogenů, ale současně velmi šetrná a pečující vzhledem k rostlinám.

Účinná látka sedaxane je velmi účinná na potlačení chorob způsobených širokým spektrem patogenů a současně velmi šetrná a pečující vzhledem k rostlinám: poskytuje vynikající ochranu kořenů a mladých rostlin v kritickém období jejich vývoje.

Účinné látky s různými účinky

Mořidlo Vibrance Gold patří mezi širokospektrální fungicidní mořidla. Obsahuje účinné láky s různým mechanismem účinku: sedaxane 50 g/l, fludioxonil 25 g/l a difenoconazole 25 g/l. Kombinace účinných látek, které se navzájem doplňují a posilují v účinku, zajišťuje ochranu proti širokému spektru chorob, jako jsou plíseň sněžná, choroby pat stébel (Fusarium culmorum, Rhizoctonia cerealis), sněti: sněť zakrslá pšeničná, sněť prašná pšeničná, sněť mazlavá pšeničná, sněť tvrdá ječná, sněť stébelná, sněť ovesná.

Přípravky Vibrance Gold, Vibrance Duo a Vibrance Star jsou jedinými mořidly, která mají v České republice registraci proti kořenomorce v obilninách.

Kořenomorka obilná v poslední letech nabývá na významu, v porostech obilnin se s ní setkáváme stále častěji. Kořenomorka napadá a nevratně poškozuje klíčící rostliny a kořenový systém rostlin. Napadené rostliny v průběhu června mohou postupně ztrácet na vitalitě a odumírat, což se projevuje běloklasostí nebo zasycháním celých rostlin a lze je velmi snadno vytáhnout z půdy. U napadených rostlin dochází k narušení příjmu vody a živin a v konečném důsledku může dojít k redukci výnosu až o 50 %.

Vibrance Gold je stále jedničkou

Navzdory vývoji nových účinných látek v oblasti mořidel a novým produktovým řešením si Vibrance Gold neustále drží na trhu pozici nejvyšší kvality. Je nejsilnějším a nejefektivnějším řešením na osivem i půdou přenosné choroby v širokém spektru obilnin (grafy 1, 2). V porovnání s konkurenčním řešením zajišťuje nejlepší účinnost na nejširší spektrum chorob, není nutné přidávat žádný produkt s další účinnou látkou potřebnou pro posílení nebo doplnění účinku na některou z chorob.

Graf 1: Účinnost při moření Vibrance Gold

Graf 2: Účinnost při moření konkurenčním řešením

Proč mořidlo Vibrance Gold

Mořidlo Vibrance Gold s nejvyšším obsahem účinné látky na l (50 g/l) je exkluzivním řešením ochrany porostů ozimých obilnin, velmi vhodné na lokalitách s vysokým podílem obilnin a kukuřice v osevním postupu a na lokalitách se silným tlakem kořenomorky a lze jej doporučit zejména pro pěstitele obilnin ve vysoké intenzitě. Nejen v suchých letech pak přináší moření mořidly řady Vibrance benefit v podpoře rozvoje (mohutnosti a délky) kořenového systému.

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down