Nabídku odrůd žita, tritikale i ječmene firmy VP Agro, spol. s r. o., představila na výstavě Naše pole Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky této společnosti.
V sortimentu ozimého žita stále zůstává syntetická populace Herakles. Tuto univerzální odrůdu lze využít na zrno i hmotu. Její největší předností jsou nízké vstupy: cena osiva se blíží liniovým odrůdám, výsevek hybridním, výnos je ve srovnání s populacemi o 5 až 10 % vyšší. Letošní novinkou je polotrpasličí odrůda ozimého žita Durinos s nízkými rostlinami odolnými vůči poléhání. Ing. Shejbalová u této odrůdy upozornila také na zdravotní stav, zejména nadprůměrnou odolnost k napadení námelem. Přestože výnosově nemůže konkurovat moderním hybridním odrůdám, své místo nalézá v pěstebních technologiích bez regulátorů růstu a vzhledem ke zdravotnímu stavu i v ekologickém zemědělství. Pro nadcházející sezónu společnost VP Agro připravila nové hybridní žito od dánského šlechtitele Nordic Seed – Astranos. Tato odrůda je primárně určena na zrno, ale díky vysokým rostlinám ji lze sklidit i na GPS.
V nabídce ozimého tritikale figuruje stabilní odrůda pšeničného typu Cedrico, výnosné tritikale s velmi dobře hodnocenou odolností k poléhání a mrazuvzdorností. Vzhledem k tomu, že vyniká nízkou kumulací DON, je mimořádně vhodné ke krmným účelům. Novinkou mezi zrnovými odrůdami ozimého tritikale je Presley (pšeničný typ), odrůda s českou i německou registrací. Jak upozornila Ing. Shejbalová, osivo bude k dispozici z prvních tuzemských množitelských ploch. Výnosově podle registračních zkoušek Cedrico překonává, vyniká zejména v neošetřené variantě díky výbornému zdravotnímu stavu. Primárně na sklizeň nadzemní hmoty na GPS cílí odrůda tritikale Tender PZO, s výnosem hmoty 35 až 40 t/ha při sušině 38 % (sklizeň zhruba v polovině června). Důležitá je podle Ing. Shejbalové u této odrůdy také vysoká odolnost vůči poléhání a nízká náchylnost k padlí. Velmi dobré zkušenosti jsou i při pěstování na zrno.
Z portfolia dvouřadého ozimého ječmene je stálicí a nepřekonanou odrůdou Sandra, a to díky vysoké výtěžností předního zrna (96 %) a velké HTZ. Charakterizuje ji dále ranost, nepoléhavost a spolehlivost i na písčitých půdách. Novinkou tohoto segmentu je Bordeaux, odrůda, která vyniká vysokým výnosem a velkou adaptabilitou na podmínky pěstování. V Německu se podle Ing. Shejbalové rok po registraci vyšvihla mezi nejpěstovanější odrůdy ozimého ječmene. S výbornými výsledky je v tuzemských registracích také odrůda ozimého ječmene Normandy.
Víceřadý ozimý ječmen obohacuje nová krmná odrůda Melia s německou i českou registrací, která naplňuje požadavek na ranější materiály. Jde o robustní, vysoce výnosnou odrůdu s velmi dobře hodnocenou odolností vůči poléhání, uvedla Ing. Shejbalová. Zaujme také vysokou výtěžností předního zrn, vyšší HTZ i velmi dobrým zdravotním stavem, kde mimo jiné dominují vysoká odolnost vůči ramulárii (z Bavorska se šíří do jižních Čech) a rynchosporiové skvrnitosti, rezistentní je i k napadení virem žluté mozaiky ječmene.*