Sněti na obilninách jsou opět problémem

Svízelná finančních situace, která v našem zemědělství trvá již několik let, nutí mnohé pěstitele používat necertifikované a nemořené osivo. V posledním měsíci loňského roku byla velká pozornost věnována nemoci šílených krav, a tak se nebezpečí, hrozící v souvislosti s napadením obilnin chorobami přenosnými osivem, dostalo pochopitelně do pozadí.

Přitom například na Lounsku se loni objevily sněť zakrslá a velice nepříjemně po rybině zapáchající sněť mazlavá, které se dříve díky pravidelné obměně osiva a jeho ošetřování mořidly nevyskytovaly. Jde o vážnější problém, než by se na první pohled zdálo. Sněť zakrslá prudce snižuje výnosy a obilí napadené snětí mazlavou je nejenom prakticky neprodejné (v několika případech byla snětivá zrna objevena v partiích určených pro vývoz a ten byl v důsledku toho pozastaven), ale hlavně, dostane-li se do potravinářských výrobků, velmi negativně působí na lidský organismus.
K řešení této závažné problematiky by měla přispět dotace na nákup osiv, kterou Ministerstvo zemědělství ČR uvolnilo pro rok 2001. Jejím prostřednictvím bude podpořeno používání certifikovaných a ošetřených (mořených) osiv. V případě obilních snětí neexistuje jiná možnost ochrany než zamezení jejich šíření osivem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *