26.04.2006 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snadné Plány hnojení

Udržet si přehled o pozemcích a vyhovět požadavkům kontrol ze strany státní správy není vždy jednoduché. Jedním z prostředků, který agronomovi tuto starost usnadní, je program Plány hnojení, vyvinutý ve společnosti Agrofert Holding, a. s.

„Nabízí snadné zvládnutí kompletní agendy spojené s výživou a ochranou rostlin. Jedná se o základní evidenci pozemků dle LPIS, sestavení a vedení osevního plánu, plánu hnojení, bilancování živin, evidence hnojiv a hnojení, evidence zásahů chemické ochrany a dešifrování BPEJ. Tento jednoduchý informační systém může být podkladem pro vytvoření a zavedení systému jakosti v zemědělské prvovýrobě,“ shrnula jeho přednosti komise, která mu udělila cenu Grand Prix Techagro.
Ing. Radek Košál z Agrofertu k tomu dodává: „Evidence pesticidů v programu odpovídá legislativním předpisům a vyhovuje požadavkům Státní rostlinolékařské správy. Také pro hnojení platí, že evidence je v souladu se zákonem o hnojivech.“ Vyplývalo to i z písemných vyjádření SRS a Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského vystavených na stánku.
Podle ing. Košála by měly výstupy z programu vyhovovat i kontrole Státního zemědělského a intervenčního fondu, oficiální vyjádření očekávají zhruba během měsíce.
Program ale poskytuje mnohem více. Umožňuje použití datových vstupů o pozemcích (LPIS), které má zemědělec zdarma k dispozici na regionálním odboru zemědělské agentury, což značně usnadní zadávání podkladů, týkajících se pozemků, zdůrazňuje Ing. Milan Hrůza, metodik výživy a ochrany rostlin Agrofertu. Upozornil také na možnost vnitřního dělení půdního bloku podle aktuálního osevu. „Nevznikají tak například problémy s další evidencí v případě zaorávek na jaře a osevu jařinou, nebo při dělení pozemku při výrobě osiv. Všechny změny jsou zaznamenány v čase, takže je pak zřejmá posloupnost zásahů,“ dodal.
Ing. Košál také zdůraznil možnost nechat si programem zpracovat mimo plánu hnojení i bilanci živin. „Legislativa ji sice v současné nevyžaduje, ale v mnoha evropských zemích je povinná.“ Software také dokáže zahrnout jako doplňkový a zpřesňující parametr výsledky agrochemického zkoušení půd (Melich II a III).
A kterou vlastnost programu považují za nejdůležitější? „Je jednoduchý a vyžaduje zadání minimálního množství povinných informací. Zbytek je nepovinný a rozšiřuje informační úroveň,“ shodli se oba.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down