31.10.2022 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Směs botanických olejů v ochraně proti mandelince bramborové

Souhrn: Neustále ubývá povolených účinných látek na ochranu rostlin přesto, že efektivní ochrana je nezbytná k dosažení potřebné produkce. Botanické pesticidy mají v současné době sice zelenou, ale není k dispozici dostatečné množství účinných přípravků, které jsou často navíc velmi drahé. V pokusech byl sledován synergický efekt směsi olejů, v tomto případě NeemAzal T/S a Rock Effect New.

Tématem se v Úrodě č. 11/2022 zabývá spolu s dalšími autory Ing. Kateřina Kovaříková, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Jak uvádí, pokusy byly provedeny na dvou lokalitách, přičemž hlavní důraz byl kladen na lokalitu Žabčice, kde byl pokus založen v souladu s metodikou GEP. Ochranný efekt ošetření byl vyjádřen pomocí defoliace. Nejnižší defoliace byla zaznamenána u variant Neem2 a MIX, a to 2,7 a 4,1 % poškozené plochy listů na lokalitě Žabčice a u variant MIX a Spin (6,9 a 1,5 %) na lokalitě Ruzyně. Rozdíl mezi variantami MIX a Neem2 nebyl statisticky průkazný na žádné z lokalit. Výsledky prokázaly, že ochranný efekt synergicky působící směsi olejů (MIX) se vyrovnal přípravku NeemAzal T/S (Neem2) při doporučeném použití.

Škůdcům ročně podlehne 20–40 % celosvětové produkce potravin, takže efektivní ochrana rostlin je nezbytná pro dosažení potřebné produkce. Zároveň je v současnosti zakazováno mnoho účinných látek pesticidů, zejména z důvodů nevyhovujících ekotoxikologických vlastností a dopadu na životní prostředí. Evropská unie plánuje zakázat či omezit používání syntetických pesticidů až o 50 % do roku 2030. Tím se neustále omezuje repertoár použitelných nástrojů zemědělců a ochrana plodin proti škůdcům se stává opravdovou výzvou. Ubývání účinných látek je přitom v rozporu také s antirezistentní strategií. Vlivem zvýšeného tlaku, kdy se používají opakovaně stejné účinné látky, jsou populace škůdců náchylnější k selekci rezistence (Stewart et al. 1997).

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) je významný škůdce brambor, který bez ochranných zásahů působí značné ztráty na výnosech. Patří k velmi flexibilním druhům a rychle se přizpůsobuje účinným látkám přípravků na ochranu rostlin (Whalon et al. 1993). Nástup neonikotinoidů v roce 1995 přinesl krátké období úlevy v oblastech, kde již byla mandelinka rezistentní k ostatním pesticidům. V roce 2008 již byla známa rezistence mandelinky vůči zhruba 52 různým pesticidům (Alyokhin et al. 2008), a to včetně neonikotinoidů a spinosadu (Mota-Sanchez et al. 2006).

Botanické pesticidy a další přípravky na přírodní bázi jsou dnes na vzestupu a výzkum se zaměřuje tímto směrem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down