Výzkum a technologie pro zelený rozvoj zemědělství a vesnických oblastí bylo základní heslo, pod kterým se ve dnech 11.–15. listopadu 2019 konala mezinárodní konference v Číně. Byl to již 6. ročník akce, která se pod zkratkou GLAST koná již od roku 2006. Akronym GLAST je zkratkou pro The Global Forum of Leaders for Agricultural Science and Technology.
Tématem se v Úrodě č. 1/2020 zabývá RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., (Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o.). Připomněl, že hlavními organizátory těchto konferencí je Čínská akademie zemědělských věd a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Loňská konference se konala v hlavním městě provincie Sichuan Chengdu. Hlavní náplní konference byla diskuse zástupců z několika desítek světa nad tématy udržitelnosti zemědělské produkce v různých zemích světa a zemědělství jako nástroj pro výživu stále rostoucí světové populace a také jako nástroj pro omezování chudoby prostřednictvím většího zapojení lidí v Asii a Africe do pracovního procesu. Jednotlivé sekce konference byly věnovány rozvoji zelené architektury, přírodním zdrojům a ochraně životního prostředí, další sekce byla věnována výživě a zdraví lidí, rozsáhlá část debaty byla věnována také smart zemědělství.
Diskuse se také samozřejmě vedla o možnostech, jak omezit ztráty, uvedl RNDr. Nedělník. Jedním ze zdrojů ztrát je působení škodlivých činitelů. Celosvětově se ztráty způsobené chorobami a škůdci odhadují na 16 % a v důsledku klimatické změny se odhaduje, že každý teplotní stupeň změny může znamenat zvýšení ztrát o 10–25 %. Zároveň je nutné vzít v potaz, že 25 % skleníkových plynů pochází ze zemědělství a i do této oblasti by měly být zaměřeny nové technologie.
"Když se vrátíme ještě k názvu tohoto článku, tak jedna sekce byla věnována SMART farmingu a jeho aplikacím. A také jsme měli možnost navštívit experimentální zařízení věnované moderním přístupům. Samozřejmě, že debata se vedla o rozvoji IT technologií, jako červená nit se diskusemi táhl IoT (internet věcí) a precizní zemědělství," uvedl RNDr. Nedělník. Cílem SMART farmingu není třeba dron a jeho vývoj, ale adaptace nejmodernějších technologií pro potřeby zemědělství. Drony a monitoring nejrůznějších vlastností rostlin a půdy, robotická zařízení sklízející v sadech, samochodné automaticky řízené postřikovače jsou jen několika příklady. Velká aeroponická zařízení, vertikální zahrady či i pro domácnost použitelné kultivace hydroponických zařízení byly dalšími příklady toho, jak je možné kultivovat rostliny.*