28.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slunečnici se u nás loni dařilo

Slunečnice je na našem území druhou nejrozšířenější olejninou po řepce. V předchozích letech plocha pěstování slunečnice v České republice neustále ubývala. Zatímco v roce 2018 se u nás pěstovala na ploše větší než dvacet tisíc hektarů, v sezóně 2019 jen na necelých dvanácti tisících hektarech. I předloni došlo k dalšímu poklesu mírně nad jedenáct tisíc hektarů.

Minulá pěstitelská sezóna přinesla navýšení výměry slunečnice na našich polích na téměř osmnáct tisíc hektarů. To představuje meziroční zvýšení o zhruba šedesát procent. Kromě vyšší výměry se podařilo dosáhnout i dobré úrody.

Hektarové výnosy se pohybovaly na vysoké úrovni. Průměrný loňský výnos ČR 2,95 t/ha představuje historický rekord. Domácí produkce slunečnicových nažek se v posledním sklizňovém roce vyhoupla nad padesát tři tisíc tun.

Podstatně více slunečnice se pěstuje u našich sousedů na Slovensku. Rekordní výměru téměř 88 tisíc hektarů sklidili slovenští pěstitelé v roce 2017. V dalších letech došlo k poklesu, ale minulý rok opět přinesl navýšení plochy na necelých 74 tisíc hektarů.

Současnou situaci v pěstování slunečnice v České republice i ve světě nastínil v přednášce na videokonferenci Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) Ing. Božetěch Málek ze SPZO. Plochy slunečnice v ČR v posledních letech uvádí graf.

Na začátku svého vystoupení Ing. Málek zhodnotil situaci v pěstování slunečnice z celosvětového pohledu. Připomněl, že k největším pěstitelům patří Ukrajina, Rusko a země Evropské unie, kde se dlouhodobě produkuje zhruba sedmdesát procent světové produkce slunečnicových nažek. Na jižní polokouli je z dlouhodobého hlediska největším producentem slunečnice Argentina.

Největší plochu zaujímá slunečnice na Ukrajině, ale výnosy se pohybují na nižší úrovni kolem 1,6 t/ha. Ve výnosové úrovni slunečnicových nažek patří prvenství Rusku, kde dosahují průměrně 2,3 t/ha.

Světová produkce slunečnicových nažek meziročně stoupla z předloňských 50,42 miliónů tun na historicky nejvyšších 57,74 miliónu tun v loňském roce. Země Evropské unie v poslední pěstitelské sezóně vyprodukovaly 10,49 miliónu tun, Rusko 15,3 miliónu tun a Ukrajina sedmnáct miliónů tun.

Meziroční navýšení produkce představuje v Rusku zhruba dva milióny tun a na Ukrajině přibližně tři milióny tun. Celkové světové zásoby slunečnicových nažek v současnosti dosahují 60,36 miliónů tun.

Podle sdělení Ing. Málka se výnosová úroveň u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin dlouhodobě pohybuje na vyšší úrovni než u nečlenů. Od roku 2000 se výnosy slunečnice členů SPZO drží průměrně o 0,45 t/ha nad průměrem ČR. Průměrný hektarový výnos slunečnice u pěstitelů SPZO se loni vyšplhal nad tři a půl tuny.

Tradičně i v roce 2021 o něco větší výměru zaujímala slunečnice na Moravě než v Čechách. Moravští pěstitelé slunečnici pěstovali na ploše 13 667 ha, zatímco čeští na 4314 ha. V roce 2020 se na Moravě slunečnice pěstovala na výměře 8277 ha a v Čechách na 2997 ha. V roce 2021 došlo k největšímu nárůstu pěstování slunečnice v Jihomoravském kraji.

V Čechách v loňském roce převládaly středně rané hybridní odrůdy pěstované na polovině výměry slunečnice. Na Moravě se nejvíce rozšířily rané hybridy, a to na 69 procentech výměry. Celkově se v ČR velmi rané odrůdy slunečnice pěstovaly na necelých třinácti procentech plochy, velmi rané zaujímaly skoro 67 procent a středně rané téměř 21 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down