14.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slunečnice se vrací na výsluní

Po výrazném propadu pěstebních ploch slunečnice v minulých letech se tato plodina v posledních dvou sezónách opět navrací na naše pole. Ze slunečnice se stává žádaná plodina hned ze dvou důvodů. Důležitým prvkem je skutečnost, že cena komodity se stále pohybuje na velmi zajímavé úrovni. Projevuje se to i na úrovni spotřebitele, kdy cena oleje na pultech trhá historické rekordy. Vedle ekonomické stránky je zde ale také pěstitelský benefit této plodiny, který spočívá v odolnosti vůči suchu.

Řada pěstitelů našich hybridů nám během sklizně hlásila, jak je slunečnice výnosově podržela po vlně veder a sucha především v oblastech jižního Slovenska. Tedy v oblastech s takovými klimatickými extrémy, kde v letošním roce jiné jařiny nedostaly mnoho šancí. Naše odrůdy slunečnice i tak dosahovaly za zmíněných podmínek v provozních podmínkách zákazníků více než 3 t nažek z každého ha.

Každý rok obohacujeme naše portfolio o nové hybridy, které podrobujeme přísnému a důkladnému testování v rozmanitých podmínkách. Cílem tohoto procesu je nabídka portfolia odrůd maximálně vhodných do lokálních pěstitelských podmínek. Důraz klademe na pokrytí všech technologií tolerance k herbicidům.

Nabízíme proto již tradičně kompletní paletu hybridů určených pro všechny současné herbicidní technologie ve slunečnici. Od klasických hybridů přes hybridy spadající do technologie Clearfield® spojených s herbicidem Listego®, Clearfield® Plus ošetřovaných herbicidem Listego® Plus až pro technologii spojenou s herbicidem Express od společnosti FMC.

Výběr hybridu technologicky spojeného s možnou postemergentní aplikací herbicidů umožňuje regulaci plevelů v porostu v daleko širší aplikačním okně, než v případě odrůd, které jsou omezeny preemergentní aplikací. Proces výzkumu a výroby osiva společnosti Syngenta je nastavený dle certifikovaných metodik tak, aby zákazníci měli k dispozici včas kvalitní osivo, které svými kvalitativními parametry ve velké míře překračujíc české i slovenské normy. Proto není náhoda, že se hybridy slunečnice společnosti Syngenta tak často umisťují na stupních vítězů v poloprovozních pokusech SPZO v Čechách i na Slovensku.

A tak po úspěších u společnosti SPZO v rámci poloprovozních pokusů roku 2021 jsme si připsali hned další 2 medaile a to zlatou pro SY Onestar a stříbrnou pro SY Bacardi v rámci testování v letech 2021–2022 v ČR.

Abychom zajistili maximální výtěžnost genetického potenciálu, nabízíme naší slunečnici s novým mořením. Osivo společnosti Syngenta bude chráněno fungicidně mořidlem Maxim® 025 FS založené na účinné látce fludioxonil. Ochrana před chorobami bude posilněna navíc novým mořidlem s názvem RessiviTM. Systemicky pohyblivá účinná látka stimuluje schopnost rostlin odolávat primární i sekundární infekci plísni slunečnice. Třetí komponentou v tandemu chránící každou klíční rostlinu slunečnice společnosti Syngenta je EpivioTM Energy, která mimo jiné navyšuje energii klíčení i díky navýšení odolnosti k abiotickým stresorům včetně sucha.

Dvě novinky pro sezónu 2023

Sumiko

Sumiko je novinka vysoce odolná suchu. Spadá do herbicidní technologii HTS spojenou s herbicidem Express od společnosti FMC. Jedná se o slunečnici nižšího vzrůstu s vysokou odolností vůči poléhání. Ranost se pohybuje na pomezí rané až středně rané. Vytváří velmi kompaktní porost. Výhodou je velmi vysoká odolnost k úč. látce tribenuron-methyl. Doporučujeme jej i do extenzivnějších podmínek pěstování.

Fergus CLP

V segmentu Clearfield® Plus bude nově v nabídce odrůda SY Fergus. Tento hybrid spadá mezi středně rané odrůdy ze segmentu Clearfield® Plus a překvapí svým výnosem, olejnatostí i odolností k poléhání. Jedná se o hybrid podobný svými nároky medailemi ověšenému hybridu SY Bacardi, jen je v tomto srovnání o něco ranější.

V našem portfoliu ale najdete prověřené stálice jako NK Brio, SY Chronos, NK Neoma, již zmíněné SY Bacardi či SY Onestar, dále SY Chelsea, nebo vysokoolejnatou SY Gracia či SY Barilio. Nelze opomenout ani rané Sumiko spadající do segmentu HTS.

Věřím, že společně se společností Syngenta vyberete ten pravý výkonný hybrid slunečnice, který naplní vaše očekávání.*

RNDr. Ondřej Skala
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down