05.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slunečnice, královna mezi plodinami

Pěstitelsky nepříznivý loňský rok 2017 z pohledu sucha, převážně na jižní Moravě, ukázal, které pěstitelské komodity jsou schopny tuto situaci nejlépe ustát. Z tohoto pohledu to vyhrála v nejsušších oblastech České republiky jednoznačně slunečnice. Slunečnice je schopna odolávat přísuškům o dva až tři týdny déle než kukuřice.

K tomu, že slunečnice dokáže odolávat přísuškům, přistupuje ještě to, že jde o plodinu nízkonákladovou, což spolu se zajímavým výnosem dělá ze slunečnice jednu z nejrentabilnějších komodit v rámci rostlinné výroby. Sklizňový rok 2017 nebyl výjimkou a zemědělci na provozních plochách v některých regionech dosahovali až čtyřtunových výnosů z jednoho hektaru. Po agronomické stránce je nejdůležitější perfektní založení porostu, které spočívá ve správném odhadu termínu setí do vyzrálé půdy, která by již na podzim měla být připravena a po orbě nahrubo srovnána. Dále je mimo jiné zásadní výběr správného hybridu, který odolává suchu.

ES Biba – osvědčený a nejpěstovanější hybrid

Společnost Agrofinal zastupuje již dvacet let francouzské osivářské družstvo Euralis Semences, a to konkrétně v osivu slunečnice, které dodává zemědělcům. Mezi nejprodávanějšími konvenčními hybridy v České republice jednoznačně kraluje raný hybrid slunečnice ES Biba, který má špičkové výnosové výsledky na provozních plochách u zemědělců, výborný zdravotní stav a vynikající odolnost vůči suchu. Právě mimořádná odolnost proti suchu a nadprůměrný zdravotní stav tohoto hybridu přispívají nemalou měrou k tomu, že hybrid ES Biba vystupuje na stupně vítězů na provozních plochách našich zemědělců v posledních letech. V uplynulých pěstitelských sezónách 2013, 2014, 2015, 2016 a 2017 byla u zemědělců v České republice podle šetření Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin absolutně nejpěstovanější raná hybridní odrůda ES Biba.

ES Biba byla registrována v České republice v roce 2008 a zaujala místo kontrolního hybridu v raném sortimentu v registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Na provozních plochách u našich zemědělců je pěstována od roku 2009 a řadí se za poslední sledované roky mezi nejpěstovanější hybridy s vysokým výnosem nažek z jednoho hektaru sklizňové plochy. Rajonizačně lze hybrid doporučit do kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Slunečnicové nažky mají vysoký obsah oleje.

ES Biba je raný dvouliniový hybrid do intenzivnějších podmínek, s výraznou odolností proti suchu. Hybrid je nízkého vzrůstu a díky své ranosti není nutné porost před sklizní desikovat. ES Biba má nejnižší poléhavost porostu před sklizní ze všech hybridů v raném sortimentu a zároveň je nejzdravějším hybridem na poli z kolekce nejvýkonnějších materiálů raného sortimentu slunečnic. Hybrid je určen náročným pěstitelům, kteří vyžadují to nejlepší od svých dodavatelů osiv. Šlechtitelům se podařilo vyšlechtit skutečný unikát v sortimentu slunečnicových hybridů.

V roce 2017 výrazně vzrostl zájem pěstitelů o osivo hybridů slunečnice Clearfield, které je možné ošetřovat herbicidy v rané části vegetace. Společnost Agrofinal se tak dvěma hybridy vhodnými pro tuto technologii dostala na Moravě mezi největší prodejce těchto hybridů.

ES Novamis CL, velmi raný hybrid

ES Novamis CL je velmi raný dvouliniový hybrid s velmi dobrou odolností k houbovým chorobám, vysokým výnosem nažek a oleje a nízkou sklizňovou vlhkostí. Je určený pro pěstitelskou technologii Clearfield, je nejranějším hybridem v ČR, vhodným pro tuto technologii. Velmi dobře odolává suchu a je vhodný pro všechny typy půd.

ES Novamis CL byl registrován v České republice v roce 2015. Rajonizačně můžeme hybrid doporučit především do celé řepařské výrobní oblasti a chladnější kukuřičné oblasti při střední intenzitě pěstování.

Hybrid je nižšího vzrůstu s výbornou odolností vůči suchu. Šlechtitelům se podařilo vyšlechtit špičkový, velmi raný hybrid z kolekce Clearfield hybridů. Tento hybrid je na Moravě třetím nejpěstovanějším hybridem v roce 2017 podle šetření Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO).

ES Janis CLP – výnosný, tolerantní k suchu

ES Janis CLP je raný dvouli­niový hybrid s velmi vysokým výnosem, který je vhodný do všech oblastí pěstování slunečnice. Disponuje velmi dobrým zdravotním stavem a Clearfield Plus technologií, která se vyznačuje ještě o něco vyšší účinností proti plevelům oproti technologii Clearfield. Rostlina je nízkého vzrůstu s výbornou tolerancí k suchu a chladu.

ES Janis CLP je určen pro intenzivnější pěstování oproti hybridu ES Novamis CL. Hybrid ES Janis CLP jako novinka v roce 2017 se stal na Moravě šestým nejpěstovanějším hybridem podle výsledků Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO).

Ing. Jiří Kratochvíl

společnost Agrofinal

 

Foto:

Slunečnice ES Biba je nejpěstovanější konvenční hybrid slunečnice v České republice v letech 2013 až 2017

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down