Zářijový polní den s poetickým názvem Slunečník byl natolik podmanivý, že přiměl slunce, aby svítilo až do pozdních odpoledních hodin. Přítomní mohli shlédnout maloparcelní odrůdové pokusy s kukuřicí, slunečnicí a čirokem. Kromě toho byly k vidění pokusy, v nichž byla porovnávána účinnost herbicidů a jejich kombinací na plevele. Celá akce se uskutečnila na pokusných pozemcích Školního zemědělského podniku v Žabčicích.
Letos první ročník polního dne Slunečník pořádala společnost Syngenta Czech, s. r. o., ve spolupráci s Ústavem agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (MZLU). „Polní den s názvem Slunečník jsme vybrali proto, aby našim zákazníkům a všem zúčastněným evokoval příjemný pocit ze dne stráveného ve společnosti zajímavých lidí nejen po stránce odborné, ale i kulturní. Samozřejmostí byla i hudba a dobrá kuchyně – letos na motivy Maďarska,“ sdělil Ing. Roman Sýkora, manažer pro prodej osiv společnosti Syngenta.
Spolupráce s agronomickou fakultou
„Polní pokusná stanice Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity se nachází v okresu Brno-venkov nedaleko obce Žabčice vzdálené přibližně 25 km od Brna. Lokalita patří do kukuřičné výrobní oblasti, průměrná teplota činí 9,2 °C a úhrn srážek 480 mm,“ přiblížil přítomným místní podmínky Ing. Vladimír Smutný, Ph.D. – odborný asistent Ústavu agrosystémů a bioklimatologie MZLU. „Na pokusných pozemcích každým rokem zakládáme řadu pokusů v různých plodinách a s různým zaměřením. Ve spolupráci s firmou Syngenta Czech, s. r. o., již několik let zakládáme maloparcelní odrůdové pokusy s kukuřicí, slunečnicí a řepkou. Druhou oblastí jsou pak pokusy, v nichž ověřujeme účinnost herbicidů, a to především v kukuřici. Z těchto pokusů získáváme cenné výsledky, které jsou využitelné v obdobných sušších podmínkách jižní Moravy,“ dodal.
„Společnost Syngenta jako jediná na českém trhu nabízí nejen širokou škálu osiv, ale i přípravků na ochranu rostlin. Všechny pokusy jsou v rukou pracovníků Ústavu agrosystémů a bioklimatologie, kteří precizně zakládají jednotlivé parcely a pečují o ně. Tato skutečnost umožňuje stoprocentní garanci kvality a přesnosti výstupních dat z každého roku sledování porostů. Účastníci měli možnost se seznámit s výsledky z minulé pokusné sezóny přímo na poli, kde byly prezentovány formou posterových sdělení,“ uvedl Ing. Sýkora (na fotografii).
Hybridy kukuřice a výnosný čirok
Podstatná část přehlídky porostů byla zaměřena na hybridy kukuřice od FAO 260. „Do Žabčic jsme směřovali materiály vhodné pro tuto oblast. Ať už se jedná o osvědčené hybridy, jako jsou například NK Thermo nebo NK Symba. K posouzení byly i novinky NK Lucius, NK Olympic, NK Eagle a další.
Středně raný hybrid kukuřice NK Thermo s typem zrna koňský zub a FAO 350 lze využít jak na sklizeň na zrno, tak siláž. Jde o hybrid s rychlým uvolňováním vody ze zrna před sklizní – tedy typický stay green. „K rychlému poklesu vlhkosti zrna přispívá i to, že listeny při dozráváni nepřiléhají těsně k palici,“ charakterizoval hybrid Ing. Sýkora. Výhodou hybridu je vysoký obsah škrobu, který ho předurčuje k průmyslovému zpracování. Průměrný výnos ze šesti sledovaných lokalit dosáhl 11,8 t/ha. „Tuto odrůdu je vhodné pěstovat v oblasti jižní Moravy,“ doporučil.
Dvouliniový hybrid kukuřice s velmi rychlým počátečním vývojem nese jméno NK Symba. Rychlý růst ocení každý zemědělec zejména v suchých podmínkách. Ing. Sýkora ubezpečil přítomné, že tato vysoce výkonná odrůda je určena především k výrobě kvalitního zrna.
Čirok NK Sucrosorgo 506 nabízí na českém trhu již několik let. Jde o silážní čirok dorůstající až do 3,5 metru. Dává vysoké výnosy zelené hmoty i na stanovištích nevhodných pro silážní kukuřici. Výnos dosahuje až excelentních 100 tun zelené hmoty z hektaru za předpokladu dobrých podmínek, tedy více než kukuřice. „Využití nalézá všude tam, kde je velký tlak na přísušek,“ podtrhl Ing. Sýkora. Čirok zaznamenává v posledních letech veliký rozmach. „Každoročně se jeho vzestup projevuje na našich prodejích. Je to dáno kvalitním rostlinným materiálem, který je vhodný do suchých oblastí, kde často dochází k velkému stresu z důvodů přísušků,“ zhodnotil situaci Ing. Sýkora.
Slunečnice na Slunečníku
Jedničkou na českém trhu je podle Ing. Sýkory slunečnice s přídomkem ryzí – NK Brio. Tento dvouliniový hybrid prezentuje vyrovnaný materiál s vysokým výnosem i olejnatostí. „Bohužel, slunečnice v posledních letech nepatří mezi nejpěstovanější plodiny. Předpokládáme však, že zájem o její pěstování bude opět vzrůstat,“ řekl Ing. Sýkora. Brio se vyznačuje nelámavostí stonku, dobře opylenými úbory a velmi dobrým zdravotním stavem.
V portfoliu společnosti Syngenta je možné nalézt například raný až středně raný dvouliniový hybrid NK Dolbi s vysokým obsahem oleje a odolností vůči fómě a botrytidě a dobrou odolností proti sklerotinii. Předností odrůdy je i vysoký obsah oleje. Také další dvouliniový hybrid slunečnice NK Ferti, který obsahuje 90 % kyseliny olejové, je oblíbený pro svoji vysokou olejnatost a dobrý zdravotní stav. K vidění byly i novinky, na které bude firma spoléhat v následujících letech.
Přijeli až ze Slovenska
Navzdory teprve prvního ročníku polního dne Slunečník, se tato akce těšila vysoké účasti z řad agronomů a širší odborné veřejnosti. Ti se mohli vzájemně podělit o zkušenosti a získat cenné informace přímo v terénu. „Díky dostupnosti pokusné lokality jsme mohli přizvat i naše kolegy ze západního Slovenska, kterých přijel dokonce celý autobus. Chceme, aby se polní den Slunečník v Žabčicích stal tradicí, proto se již dnes těšíme na druhý ročník, jehož termín je stanoven na druhé úterý v měsíci září roku 2010, potěšeně dodal na závěr Ing. Sýkora.
Klíčové informace:
• Syngenta Czech, s. r. o., ve spolupráci s Ústavem agrosystémů a bioklimatologie MZLU v Brně pořádala první ročník akce nazvané Slunečník.
• Přítomní mohli zhlédnout maloparcelní odrůdové pokusy s kukuřicí, slunečnicí a čirokem, ale i pokusy, v nichž byla porovnávána účinnost herbicidů plevele.
• NK Dolbi je raný až středně raný dvouliniový hybrid s vysokým obsahem oleje a odolností vůči fómě a botrytidě a dobrou odolností proti sklerotinii.