08.01.2010 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelé představili své odrůdy

Šlechtitelská společnost SELGEN, a. s., vyvíjí šlechtitelské aktivity v České republice již více než sto let. Vše začalo na šlechtitelské stanici v Chlumci nad Cidlinou na počátku minulého století. Od té doby se společnost rozrostla o další stanice, na kterých se zabývá programy šlechtění různých plodin.

Hlavním posláním odborného semináře, jenž zástupci společnosti Selgen uspořádali vloni na počátku prosince v Táboře, bylo seznámit pěstitele s novinkami v odrůdové skladbě této šlechtitelské firmy, ale také s novými poznatky v agrotechnice jarního ječmene, výživou plodin a v neposlední řadě vzájemně zhodnotit pěstitelskou sezónu.
Společnost Selgen je tradicí i rozsahem šlechtění největší šlechtitelskou firmou v rámci České republiky. Mimo jiné to dokládají údaje o množitelských plochách jednotlivých plodin v roce 2009 (podíly odrůd Selgenu), které vydává Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Tradičně nejsilnější pozici zaujímá na trhu s pšenicí, hrachem, ovsem a hořčicí. Významné podíly drží i v segmentu jarního ječmene a svůj potenciál začíná naplňovat také v ozimé řepce. Tato akciová společnost rozvíjí svoje aktivity také za hranicemi našeho státu, například na Slovensku, odrůdy společnosti Selgen jsou obchodovány v mnoha dalších evropských zemích – SRN, Francie, UK, Rusko, Rakousko a další.

Náhradou může být jarní pšenice

První plodinou ze šlechtitelské dílny Selgenu, u které se zastavíme, je jarní pšenice. Jde o menší plodinu, jež se podle ročníku pěstuje na 30 až 60 tisících hektarech. Vloni se nepodařilo dosít plánované plochy ozimé pšenice, proto jarní může být vhodnou náhradou.
Netypicky mírný průběh počasí na počátku prosince vedl k zamyšlení – je možné touto dobou sít jarní pšenici? „Ano, můžeme,“ zněla odpověď Dr. Ing. Pavla Horčičky, ředitele šlechtění, „ale musíme samozřejmě počítat i s riziky“.
Alfou omegou je u jarní pšenice sít co nejdříve. „Ve Stupicích při šlechtitelském procesu zkoušíme jarní pšenici jako ozim, abychom viděli, jak reaguje. V roce 2008, kdy byla mírná zima, dosáhly odrůdy velmi vysokého výnosu, letošní zima byla komplikovanější, což se odrazilo na výnosu, přesto odrůdy Septima, Tercie, Granny i Seance jsou vhodné i pro pozdní podzimní nebo zimní výsev, vysvětlil Dr. Horčička.
Společnost Selgen nabízí pěstitelům široké portfolio jarní pšenice – z osmnácti odrůd v tuzemsku zaregistrovaných jich vlastní celou polovinu – tedy devět. Vedle již známých a časem ověřených se Dr. Horčička zastavil u novinek z roku 2009. Poloraná odrůda Tercie se vyznačuje velmi dobrými kvalitativními parametry na úrovni A/E, velmi dobrou odolností vůči porůstání, vynikající proti poléhání a dobrou odolností vůči všem důležitým chorobám. Ve zkouškách ÚKZÚZ (2004 – 2009) se řadila k nejvýnosnějším odrůdám.
Poloraná jarní pšenice Seance byla také zaregistrována v loňském roce. Po jednom z rodičů – Samantě – zdědila vysoký výnosový potenciál. Průměrně dosahuje výnosu přes 8,5 t/ha, při časném setí v roce 2008 přesáhla 9 t/ha. „Tuto odrůdu si ceníme také pro její dobrou odolnost vůči padlí travnímu na listu i klasu, listovým skvrnitostem, rzi pšeničné a dalším. Ze Samanty si odnesla odolnost proti fuzarióze v klasu,“ doplnil ředitel šlechtění.
V roce 2008 byla zaregistrována Septima, jarní krátkostébelná pšenice s výbornou jakostí, zdravotním stavem a vysokým výnosovým potenciálem. Na polích se setkáváme také s již ověřenou odrůdou Granny. Podle Dr. Horčičky je tato osinatá odrůda oblíbená pro svoji odolnost vůči chorobám a spolehlivou jakost.

V orientaci pomáhá české šlechtění

Jak uvedl obchodní ředitel společnosti Ing. Jan Krouský, v dnešní době je podle statistiky ÚKZÚZ na množitelské ploše 123 odrůd ozimé pšenice. Ani to není konečné číslo, další odrůdy (které nejsou podchyceny statistikou ÚKZÚZ) se pěstují na základě Společného katalogu odrůd druhů zemědělských plodin, a proto se celkové množství na území ČR může šplhat až ke 140. Pouze necelých 40 % pochází z domácího šlechtění, přičemž mnoho odrůd neprochází registračními zkouškami, v důsledku toho u nich není ověřena kvalita ani výnos, varoval Ing. Krouský.
V minulých letech se pěstitelé mohli seznámit s odrůdami společnosti Selgen, jako jsou Bohemia (patří k nejrozšířenějším odrůdám), Silueta, Sakura, Sultan. V letošním roce do portfolia přibyly odrůdy Secese a Seladon. Vedle jiných kladných vlastností vyzdvihl Dr. Horčička jejich vysoký výnos, Seladon nebyl dokonce v registračních zkouškách překonán v žádné z výrobních oblastí. Jde tedy o plastickou odrůdu vhodnou pro rané i pozdní setí vyžadující intenzivní agrotechniku.
Dr. Horčička posluchače také seznámil s novinkou, jež byla navržena na registraci v roce 2010, odrůdou Elly (původ Svitava/2*Acclaim). Je o dva až tři dny ranější než Samanta a vyznačuje se dobrým zdravotním stavem, vysokým výnosem stejně jako vysokou objemovou hmotností (v loňském roce na mladoboleslavsku jedna z mála pšenic, která dosáhla hektolitrové hmotnosti nad 780 g/l). Tato odrůda má velmi dobré kvalitativní parametry (převažuje hodnocení E). O výborném výnosu svědčí fakt, že byla ÚKZÚZ navržena jako výnosová kontrola. Jak upozornil Dr. Horčička, odrůda nemá ráda pozdní výsev, proti poléhání potřebuje ošetřit regulátorem růstu.

Pro výrobu piva

Společnost Selgen v odrůdové skladbě jarního ječmene nabízí materiály vhodné pro výrobu Českého piva i pro export. Ing. Lenka Stenberková ze ŠS Stupice se ve svém příspěvku zastavila zejména u odrůdy Advent, jež byla zaregistrována v letošním roce. Tato odrůda je Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, a. s., doporučena pro výrobu Českého piva. V současné době je v provozních zkouškách Plzeňského Prazdroje. Jak Ing. Stenberková vyzdvihla, že se vyznačuje velmi vysokým podílem předního zrna ve všech oblastech pěstování. Další pozitivní vlastností je přítomnost genu odolnosti MLO proti padlí travnímu. „Tento gen je stále plně účinný a v současné době nejsou signály, že by byl překonáván, přestože je to nejvíce používaný gen odolnosti u jarních ječmenů v celé Evropě,“ vysvětlila Ing. Stenberková.
Advent má dobrou odolnost proti fuzarióze v klasu, středně odolný je proti komplexu hnědých skvrnitostí houbového původu. „Doporučujeme proto při výskytu skvrnitostí použít fungicidní postřik,“ doplnila šlechtitelka. Jiná je situace u předloňské novinky, Aksamitu, jež je odolný vůči skvrnitostem houbového původu. Pokud se však dostane do stresových situací, reaguje na ně neparazitárními hnědými skvrnami na listech. Ing. Stenberková na posluchače apelovala, aby v tomto případě nezasahovali fungicidy, kterými by jen zvyšovali náklady na pěstování.
Vysoký výnosový potenciál a výbornou sladovnickou kvalitu v sobě spojuje další odrůda – Sebastian. Jde o velmi dobrou exportní komoditu, jež vykupují sladovny Soufflet, přičemž v posledních letech patří k nejrozšířenějším odrůdám na domácím trhu.

Známé daleko za hranicemi

Velký podíl na množitelských plochách ovsa setého patří společnosti Selgen (nejvíce se množí Atego, dále Neklan, Pogon a Rozmar). Podle Ing. Krouského je to dáno kvalitou odrůd a jejich oblibou mezi farmáři. Odrůdou evropského formátu je jednoznačně Atego. Mezi její klady patří vysoká odolnost vůči poléhání, vysoký obsah bílkovin a výnosová stabilita, informoval Ing. Karel Mládek, regionální zástupce firmy Selgen. Významnou pozici na trhu zaujímá kromě ČR také ve Švýcarsku, Německu a ve Velké Británii.
Středně raná odrůda Neklan se vyznačuje vysokou hektolitrovou hmotností, což se uplatní při vývozu do zahraničí. Hektolitrovou hmotností se této odrůdě přibližuje také novinka Obelisk (registrována v Rakousku, v ČR je druhým rokem ve Státních odrůdových zkouškách). Disponuje kvalitním žlutým zrnem s vysokou HTS.
Ing. Mládek dále charakterizoval odrůdu Rozmar, u které upozornil na vysoký výnos ve všech výrobních oblastech a velmi dobrou odolnost proti listovým chorobám. Lze ji použít pro pěstování na zeleno.
Zajímavostí v sortimentu je první černopluchá odrůda ovsa, registrovaná v České republice. Jak připomněl Ing. Mládek, v původu má francouzskou odrůdu Ebene. „O ní se říká, že když ji žokej Josef Váňa poprvé přivezl do republiky, začal od té doby vyhrávat,“ podotkl s úsměvem přednášející. Jde o odrůdu vhodnou pro krmení sportovních koní, ale lze ji využít i pro farmové chovy zvěře a běžné krmení hospodářských zvířat na pastvě. Výnosově podstatně převyšuje zahraniční černopluché odrůdy.
Ing. Mládek také doplnil odrůdy ovsa nahého – Saul, Izak a hořčice bílé – Severku a Polarku.

V hlavní roli hrách

Hlavní luskovinou v ČR i v rámci Evropy je z hlediska pěstitelských ploch hrách setý. Ing. Roman Tyller ze ŠS Chlumec nad Cidlinou informoval o množitelských plochách této plodiny (4000 ha) i pelušky (1800 ha) v roce 2009. V první pětce na množitelských plochách figurovaly čtyři odrůdy Selgenu – trochu paradoxem byla jedničkou peluška Arvika (dostala se přes 1000 ha množení díky exportnímu uplatnění), následována odrůdami Terno, Zekon a Slovan.
Ing. Tyller také poukázal na velmi dobrou odolnost českých odrůd proti chorobám kořenů a velmi dobrou jakost semen.

Zastoupení roste

Společnost Selgen se stala před jedenácti lety jednou ze zakládajících organizací sdružení Česká řepka a postupně zvyšuje zastoupení této plodiny na množitelských plochách. V portfoliu má dvě odrůdy – Aplaus a novinku Benefit. Jak uvedla Ing. Ivana Macháčková, Benefit v sobě kombinuje vysoký výnos oleje a odolnost vůči poléhání. V květu i ve zralosti je polopozdní až pozdní. Na podzim nepřerůstá, a proto je vhodný pro časné a velmi časné výsevy. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem a dobrou mrazuvdorností.
Pěstitelé se příští rok dočkají dalšího přírůstku v sortimentu, odrůdy Totem, která je ve třetím roce registračních zkoušek. Ing. Macháčková vyzdvihla její vysoký výnos semen i oleje, dobrou odolnost k poléhání a houbovým chorobám.

Klíčové informace:
 Na počátku prosince uspořádala společnost Selgen, a. s., odborný seminář v Táboře.
 Jednotliví šlechtitelé představili posluchačům portfolio nabízených odrůd, zdůraznili novinky a zkušenosti s nimi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down