16.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavím, slavíš, slavíme! Agrofinal má 25. narozeniny!

Každé narozeniny jsou důvodem k oslavě, ale ty kulaté a půlkulaté jsou jednoduše zásadnější, jsou to životní milníky. A jak je to u společnosti Agrofinal? V lidském životě je 25 let bráno jako znak vyspělosti, ale i u společnosti značí vyzrálost, solidnost a zkušenosti. Značí jistotu, že Agrofinalem zastupovaná osiva kukuřice, slunečnice, řepky, sóji i čiroku jsou v nejlepší možné kvalitě a regionálně ověřené. Značí, že zástupci společnosti znají materiály i své regiony a dokážou vždy vybrat to pravé pro danou lokalitu. Značí, že se o nás můžete opřít!

Jednou z významných akcí, na kterých se společnost prezentuje, je zemědělská výstava Naše Pole v Nabočanech. V tomto roce výstava proběhne ve dnech 14. a 15. 6. 2022. Z plodin zastřešených společností Agrofinal Group (obchodní značky Agrofinal a Candor) jsou zde zasety ukázkové parcely hybridních řepek ES Capello, ES Imperio, Hambre, Hamour, Rythmie a liniové odrůdy ES Mambo. Další skupinou demonstračních parcelek je portfolio sóji zastoupené odrůdami ES Compositor, ES Comandor, ES Governor, Tourmaline, Obelix, Susane a Galice.

Společnost Agrofinal nabízí plastické odrůdy sóji „000“ ranosti a využití jak potravinářského, tak krmného. S bílým klíčkem se jedná o odrůdy ES Comandor a ES Compositor. Jsou výnosově spolehlivé a plastické. Bílá barva klíčku je preferovaná zpracovateli v potravinářství, neboť tmavé klíčky působí vzhledovou nedokonalost výsledné potraviny. V roce 2021 dosáhly na pokusném místě v ZS Sloveč 4,11 t/ha (ES Comandor) a 3,96 t/ha (ES Compositor). Pro krmné využití jsou pěstovány odrůdy s tmavou barvou klíčku – ES Governor (3,62 t/ha, ZS Sloveč) a ES Navigator (3,32 t/ha, ZS Sloveč), obě s obsahem bílkovin minimálně 42 %.

Agrofinal je hlavním zástupcem francouzského šlechtění Euralis pro Českou republiku. Každá šlechtitelská společnost má svou technologii a strategii pro neustálé přizpůsobování se náročným podmínkám trhu a klientských nároků. Šlechtitelská společnost Euralis využívá nové, moderní techniky genetického markerování, která umožňuje zrychlený a přesný proces výběru rodičovských rostlin, aby jejich potomstvo splňovalo nároky tzv. P3 šlechtění. Tedy výkon (Performance), odolnost (Protection) a ziskovost (Profitability).

Prvním zástupcem P3 generace hybridů v portfoliu společnosti Agrofinal byl hybrid ES Imperio. V České republice zaregistrovaný již v roce 2018 po dvou letech excelentních výsledků v pokusech ÚKZÚZ. Novinkou v sortimentu rovněž s parametry P3 šlechtění je evropská hvězda na trhu ES Capello, které je již zařazeno v poloprovozních pokusech i v testování na běžných plochách. Vlastnostmi jsou si velmi podobné s ES Imperio, ovšem ES Capello je robustnější v habitu. Společně s ES Capello přibylo do nabídky společnosti Agrofinal i ES Azurio, které je habituelně podobné ES Imperiu, ovšem s genetickou výbavou o 2 generace šlechtění novější. Novinkou v portfoliu sesterské společnosti Candor je hybridní řepka Rythmie. Jedná se o velmi raný, bujný a vitální materiál. Na českém trhu se jedná o velmi odlišnou řepku oproti ostatním hybridům, která je zvláště vhodná pro pozdní termíny výsevu.*

Ing. Michaela Škeříková, Ph.D.,

Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down