26.06.2021 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skvrničnatka řepná a makadlovka řepná v porostech cukrovky

V průběhu 25. týdne došlo v několika okresech Moravy a Čech ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce skvrnatičky na řepě. S ohledem na srážky v tomto týdnu se očekává splnění podmínek i na dalších lokalitách. V porostech se začaly objevovat také ve vyšší míře dospělci makadlovky řepné. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Úhrny srážek koncem května a chladný průběh počasí brzdily rozvoj infekcí v porostech všech plodin. Po oteplení, které přišlo v 24. týdnu, se však většina chorob v porostech polních plodin akcelerovala a způsobila potřebu vyšší intenzity ošetření. V porostech řepy došlo podle informací portálu ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce skvrnatičkou v tomto týdnu. První slabý výskyt byl již potvrzen na Rakovnicku. Podobné zkušenosti s časnými výskyty infekce v prvé polovině měsíce června byly zaznamenány i minulý rok.

V porostech se ve vyšší míře začaly objevovat též imaga makadlovek škodících na řepě (Scrobipalpa sp.). V 25. týdnu byly zaznamenány opožděné nálety, které budou v průběhu následujících dvou týdnů zintenzivňovat, informuje dále Rostlinolékařský portál. Tam, kde byly zaznamenány škody larvami makadlovek v minulém roce, by bylo vhodné insekticidně ošetřit. Signalizace ošetření pro porosty s prvním náletem v 25. týdnu by tak měla přijít začátkem 27. týdne, predikuje zpráva portálu.

Současné agrotechnické postupy používané pro pěstování a sklizeň cukrovky k šíření cerkospory a makadlovek podle portálu napomáhají. Je potřeba neponechávat řepný chrást na povrchu pole, ale zapravit ho do půdy a pěstovat cukrovku na stejném nebo blízkém poli až po několika letech. V sortimentu odrůd před povolením jsou tolerantní odrůdy, které se dokážou s napadením skvrnatičkou vyrovnat samy, eventuálně za extrémně silného infekčního tlaku s minimální fungicidní ochranou. Důležitou prevencí je zařazování nehostitelských plodin do osevního sledu.

Více informací naleznete v aplikaci Výskyt a prognóza modul Mapy výskytu ŠO či Prognostické modely výskytu ŠO.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down