20.03.2023 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skvělé možnosti pro pole bez plevelů

Plevele svou přítomností konkurují plodině. Pokud nejsou patřičně a včas regulovány, přináší pěstiteli řadu problémů během vegetace porostů, a především pak velké sklizňové ztráty. V obilninách se vyskytují plevele dvouděložné i jednoděložné, obojí s velmi škodlivým dopadem.

Ideální je, pokud máme možnost zbavit se veškerých plevelů jednoduše, tedy jedním herbicidním zásahem, bez nutnosti přesné znalosti plevelného spektra.

Herbicidy Avoxa a Camaro – silná dvojka

Kombinace herbicidů Avoxa® a Camaro® je perfektním řešením pro pěstitele pšenice ozimé, kteří potřebují regulovat oba typy plevelů – jednoděložné i dvouděložné. Tato kombinace disponuje opravdu širokým spektrem účinku. Herbicid Camaro posiluje účinek herbicidu Avoxa na některé odolnější dvouděložné plevele (rozrazily, violka). Odstranění plevelů je opravdu rychlé a efektivní. Díky jednomu vstupu na pole ušetříme náklady i čas. Kombinace je použitelná do všech obilnin, kromě porostů ječmenů.    

Herbicid Avoxa zastupuje prioritně graminicidní efekt a je výborný na regulaci širokého spektra trávovitých plevelů. Výborně reguluje chundelku metlici, oves hluchý, ale poradí si také se sveřepy, psárkou polní nebo jílky. Herbicid Avoxa ale samozřejmě disponuje také účinkem na některé dvouděložné druhy plevelů. Herbicid Camaro ji pak doplňuje a posiluje účinkem na dvouděložné plevele.

Z praktického pohledu doporučujeme při aplikaci této tank mix kombinace herbicid Camaro aplikovat ve snížené dávce přibližně o 0,1 l/ha. Dávka herbicidu Camaro se může pohybovat od 0,5 do 0,6 l/ha. Dávka herbicidu Avoxa závisí na druhu trávovitých plevelů. Při regulaci chundelky nebo ovsa postačí dávka herbicidu Avoxa 1,35 l/ha, v případě výskytu sveřepů, psárky nebo odolnějších trav je potřebná dávka 1,8 l/ha.

Co můžeme použít v ječmenech?

Jak bylo řečeno, herbicid Avoxa není možné použít v porostech ječmenů. Ječmeny jsou obecně citlivějším druhem obilniny, vnímavější k některým herbicidním účinným látkám a ne všechny v nich lze použít. Bohužel plevele obou typů, tedy jednoděložné a dvouděložné, se jim nevyhýbají a i u nich způsobují velké problémy a ztráty na výnosu.

V ječmenech je výborným řešením použití herbicidu Axialu Plus v sekvečním ošetření s herbicidem Camaro.

Použití v sekvenčním ošetření je velmi důležité a souvisí s obsahem účinných látek v obou herbicidech. V herbicidu Camaro jsou obsaženy účinné látky na bázi růstových herbicidů, které mohou způsobit v kombinaci s úč. l. na bázi inhibitorů (úč. l. pinoxaden) antagonistický efekt v účinku na chundelku metlici. Z tohoto důvodu se sekvenční ošetření doporučuje. V praxi to znamená, že je třeba dodržet při aplikaci jednotlivých herbicidů odstup mezi aplikacemi minimálně jeden týden. Pokud sekvenční ošetření nedodržíme, může se stát, že díky antagonistickému efektu bude účinek na chundelku metlici nedostatečný. Chundelka bude na poli zůstávat a stane se pozvolna rezistentní. Ochrana je v tomto případě mnohem náročnější a nákladnější.

Připomeňme si, že herbicid Axial Plus působí na trávovité plevele, herbicid Camaro na dvouděložné plevele. Zastavení růstu citlivých plevelů je po aplikaci velmi rychlé. U herbicidu Camaro se typické symptomy poškození plevelů (abnormality růstu, změna barvy) projevují už za 7–10 dnů po aplikaci.

Naše herbicidy lze mísit i s fungicidy a insekticidy

Naše herbicidy lze bez problémů mísit také s fungicidy (Unix, Tern, Pecari, Plexeo) a insekticidy (Karate se Zeon technologií 5 CS).*

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down