Školkařské výpěstky na Plantariu

Pětadvacátý ročník letošního veletrhu Plantarium se stal v nizozemském Boskoopu mezinárodním setkáním pěstitelů školkařských výpěstků. Široká nabídka vystavovaných produktů zahrnovala okrasné a ovocné keře a stromy, trvalky, vodní rostliny, růže a rostliny vhodné pro zakládání živých plotů.

Letošního ročníku školkařského veletrhu Plantaria se zúčastnilo 276 vystavovatelů, kteří přicestovali zejména z Belgie, Německa, Dánska, Anglie, Francie, Irska, Itálie, Izraele, Polska, Španělska a Číny. Vedle rekordního počtu návštěvníků padl i rekord v návštěvnosti. Již první den prošlo vstupními branami veletržního centra více než 3200 návštěvníků.
Otevírací ceremonie v podvečer prvního dne výstavy zahájil Jan van den Bos, prezident školkařské veletržní nadace. Vyzdvihl roli pořádání Plantaria pro školkařský sektor.

Hlavní téma výstavy
Při výběru témat pro letošní Plantarium organizátoři vycházeli z rostoucích nároků zákazníků, kteří požadují nejenom širší sortiment nabízených produktů, ale i jejich kvalitnější prezentaci v zahradních centrech a supermarketech. Téma letošního Plantaria „Make the difference“ se dá přeložit jako odlišovat se, dělat rozdíl. Odlišnost rostlinného materiálu může být ve velikosti, barvě, tvaru, vůni, olistění a množství květů. Různé jsou také nároky na pěstování a použitelnost rostliny v zahradní a krajinářské tvorbě. Další rozdíl je v marketingu prodeje rostlin. Vypěstovat produkty ve špičkové kvalitě není v současnosti tak velký problém, umění je ho správně nabídnout a prodat zákazníkovi. Převážná část vystavovatelů spojila stoprocentní kvalitu výpěstku se zajímavou formou jeho balení a promyšleným umístěním v prodejně.

Areál rozvržený do sekcí
Celý areál výstavní plochy byl rozdělen na jednotlivé sekce. Na základě předem stanovených kritérií odbornou komisí byli vystavovatelé zařazeni do jednotlivých skupin podle jejich výrobní produkce a podle zaměření na cílového zákazníka.
Do kategorie Venkovní prostor byly zařazeni vystavovatelé s produktovou nabídkou rostlin určených pro balkony a terasy. Tyto květiny, které se dají okamžitě použít k osázení nádob, upoutají svoji vizuální atraktivitou. Expozice firmy Nolina Potplanten Kwekerij BV svojí barevnosti vábila pozornost návštěvníků a stala se jednou z nejvíce fotografovaných. Specializací této firmy je pěstování hrnkových růží a klematisů. Společnost si právem odnesla ocenění za nejlepší displej svých produktů v této kategorii.
Rostlinný materiál, převážně používaný v zahradní a krajinářské tvorbě pro vytvoření scenérií přírodního charakteru, byl umístěn v části nazvané Kultura a příroda. Společnost Lodders Boomkwekerijen z nizozemského Wernhout získala ocenění za ukázku živých plotů. Jejich kompozice se skládala jak z listnatých keřů, tak i jehličnanů v odlišné barevné kombinaci.
Sekce Globální zeleň byla vyhrazena vystavovatelům, výhradně zaměřeným na export produktů. K vytvoření vítězné expozice firma Hobaho zvolila kombinaci mladého rostlinného materiálu s výpěstky v prodejní velikosti.
Porota v kategorii Nejlepší dodavatel hodnotila originalitu a servis poskytovaných služeb. Cenu si odnesla společnost CNB Floratem, jejíž obchodní činností je aukce a burza trvalek, kvetoucích cibulovin a hlíz.
Nápaditost balení prodávaného produktu byla posuzována v sekci Impuls. Návštěvníci mohli obdivovat výpěstky firem zásobujících zahradní a obchodní centra a supermarkety. Vítězství si odnesla firma De Fruithof za prezentaci ovocných stromů a bobulovin v jednoduchých a praktických obalech.
Semena a mladé rostliny zaplnily stánky v sekci Rostliny určené pro další dopěstování (Ready for take-off).

Představené novinky
Veletrh je hlavně ukázkou novinek ve školkařském oboru. Jejich prezentaci byla věnována centrální část plochy výstaviště. Porotci z Francie, Irska, Itálie, Rakouska a Nizozemska neměli lehký úkol při udělování ocenění, neboť do letošnímu hodnocení bylo zařazeno více než sto novinek.
Cenu Nejlepší novinka Plantaria získala skimia japonská (Skimmia japonica), odrůda Magic Marlot. Třináct let trvalo selektování porostů, než bylo dosaženo konečného výsledku. Rostlina získala jméno v roce 2005. Magic Marlot vznikl mutací Skimnia japonica Marlot ve školce Son & Koot Nursery v nizozemském městě Kaatsheuvel. Keřík, který dosahuje velikosti výšky 50 cm v deseti letech se vyznačuje kompaktním vzrůstem. Listy jsou šedozelené barvy s krémově bílým lemováním, které dodává rostlině svítivě třpytivý vzhled. Množství poupat se objevuje na podzim v bílé barvě, která postupně přechází do tmavě červené. Barva malých, příjemně vonících květů je bílá. Rostlina má univerzální použití. Pro svůj kompaktní a pomalý růst je ideální rostlinou do nádob na terasy a okenní římsy. Dobře se kombinuje s ostatními rostlinami při výsadbách v malých zahradách. Kombinací s atraktivním balením je i vhodnou dárkovou rostlinou. Pro svoje jedinečné vlastnosti získala i Cenu novinářů.
Milovníky alstroemérií (Alstromeria) potěší nová odrůda Kopride, které byla udělena zlatá medaile. Vyznačuje se kompaktním růstem a bohatým kvetením v teplých barvách. Předností této odrůdy je možnost pěstování v nádobách, a tím se rozšiřuje pěstování této rostliny na terasách a balkonech.
Mezi dalšími oceněnými zlatou medailí patří dřín (Cornus), odrůda KN30 8 s bohatými a velkými květy, které se objevují už na mladých rostlinách. Porotu zaujala dále ambroň západní (Liquidambar styraciflua), odrůda Slender Silhouette. Pro tento kultivar je typický štíhlý a sloupovitý vzhled.
Stříbrnou medaili získal javor (Acer palmatum), odrůda Marlo. Jeho listy přechází z růžové k zelené a bílé. Vybarvenost olistění je intenzivnější v podzimních měsících. Tento nádherný javor se odlišuje od ostatních svými pestrobarevnými listy, které vyrůstají po celé délce větví. Barevnost starších listů je shodná s nově rašícími. Na trh bude uveden školkou Son & Koot z Kaatsheuvel v Nizozemsku.
Za jehličnany lze jmenovat smrk pichlavý (Picea pungens), odrůdu Blue Diamond. Tento vzpřímeně rostoucí smrk dorůstá do výšky 1,5 až dva metry v průběhu deseti let. Má modré jehlice a je velmi snadné ho množit řízkováním. Při šlechtění byl použit Picea pungens Glauca. Produkce je zajištěna prostřednictvím školky Nielsa Koolse v Deurne (Nizozemsko).
Ze zástupců trav zaujala ostřice xxxx (Carex trifida), odrůda Rekohu Sunrise. Vyšlechtil ji Terrym Hatchem na Novém Zélandu.
Zcela netradiční je žíhané olistění na levanduli lékařské (Levandula angustifolia), odrůdě Lowmar, se světle modrými květy. Vyšlechtila ji firma Lowaters Nursery ve Velké Británii. Na trhu bude k dostání v příštím roce.
Mezi bronzovými výherci zaujala místo hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), odrůda Hayes Starburst. Vyniká vzpřímeným růstem a malými listy. Okoličnaté květenství se skládá z dvojitých hvězdicovitých květů, která produkují nové okvětní plátky po několik týdnů. Výsledkem je mnohem delší doba kvetení než u dosavadních variet. Květy se v průběhu květenství mění do zelena. Šlechtitelem je Hayes Jackson z města Anniston ze státu Alabama v USA.
Z Nového Zélandu byl představen rozchodník nádherný (Sedum spectabile), odrůda Elsie. Vyniká žíhanými listy smetanově zelené barvy. Růžové květy se objevují v létě a jejich barva se mění do tmavě purpurové v podzimních měsících. Tuto odrůdu vyšlechtil Robert Bett z Wenuapai. Na trh bude uvedena v příštím roce.
Velké pozornosti se dostalo rostlině 21. století Phyla nodiflora, odrůdě Summer Pearls. Přestože nezískala žádné ocenění, školkaři vidí v této rostlině velkou budoucnost. Tato půdopokryvná rostlina, která se vyznačuje minimální péčí, progresivním rozrůstáním, hustotou zelené hmoty, tolerancí k vlhkosti, vysokým teplotám a přísuškům, odolností vůči chorobám a škůdcům, mrazuvzdorností, odolností vůči sešlapávání a maximální výškou tři centimetry, se může stát dokonalou náhražkou travního porostu.
Návštěvníci se mohli také seznámit s prezentací výrobků, jež usnadňují práci pěstitelům. Na veletrhu byly předvedeny hrnkovací a sázecí stroje, dopravní pásy, zavlažovací systémy, obalové materiály, etikety a další. Novinkou příštího roku bude sázecí stroj na orchideje rodu Phalaenopsis od firmy Javo B.V. Z dalších novinek jsou multifunkční plastová víka, která se upevňují na horní část kontejneru. Zabraňují výparu vláhy, růstu plevelů a vypadávání půdního substrátu při manipulaci s rostlinou, zejména při jejím transportu. Oproti diskům
z kokosového vlákna je předností těchto vík jejich delší životnost.

Kvalita a nápaditost
Plantarium 2007 se opět prezentovalo v té nejlepší kvalitě vystavovaných produktů. Nápadité expozice rostlin jednotlivých školek byly navrženy tak, aby co nejlépe vystihovaly produktovou specializaci pěstitele, kvalitu, použití a prodejnost výrobku. Plantarium 2007 opět potvrdilo, jak je důležité pořádání této výstavy nejenom pro Nizozemsko, kde je výroba a prodej školkařského materiálu nedílnou součástí ekonomického růstu země, ale i pro spolupráci mezi školkaři na mezinárodní úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *