16.09.2004 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň silážní kukuřice startuje

Nejranější silážní hybridy kukuřice by se letos měly začít sklízet až v polovině září, což je o měsíc později než v roce předchozím. Někteří pěstitelé po zkušenostech z loňského roku, kdy řada z nich sklidila kukuřici pozdě, začali sklizeň ještě před tímto termínem. Příliš časná, tak i opožděná sklizeň však znamenají významné snížení kvality siláže. Jak tomu předejít, o tom se mimo jiné hovořilo na Polních dnech kukuřice KWS konaných na začátku září na pěti místech republiky.

Akce uspořádala nedávno nově založená společnost KWS OSIVA s. r. o., která je součástí mezinárodní struktury společnosti KWS a navazuje na aktivity v České republice velmi dobře známé společnosti KWS SEMENA s. r. o. se sídlem v Záhorské Vsi, která je rovněž dceřinnou společností firmy KWS. V České republice bude nově vzniklá společnost zastupovat hybridy a odrůdy kukuřice, slunečnice, řepky, cukrovky a některých meziplodin.

Každý rok je jiný
O problematice stanovení optimálního termínu sklizně kukuřice hovořil na seminářích, jež předcházely prohlídce porostů a představení širokého sortimentu především nových hybridů, Ing. Karel Prokeš z pořádající firmy. „Letošní rok lze dle průběhu počasí zařadit mezi normální,“ zmínil v Horšovském Týně a doložil to údaji z meteorologických stanic.
Mezi veřejností však zkušenosti z dvou předchozích let vytvořily dojem opožděné vegetace.
Vyplývá z toho jediné, zemědělci musí počítat s tím, že každý rok je jiný, což konkrétně pro sklizeň kukuřice znamená, že její optimální termín se podle ročníku může pohybovat v rozmezí celého jednoho měsíce. Ing. Prokeš uvedl příklad ze Sedlce na Českobudějovicku. Tamní pěstitelé kukuřice s FAO 200 – 230 loni sklízeli již 13. srpna a s FAO 280 – 300 již 22. srpna, zatímco v roce 2001 ranější hybridy sklízeli až 2. září, pozdnější až 22. září. Letos to bude ještě později. Kdy, o tom, rozhodně průběh počasí a samozřejmě podmínky konkrétního stanoviště.

Optimální sušina pro kvalitní siláž
Silážní kukuřice by se měla sklízet při obsahu sušiny v celé rostlině 28 – 34 %. Sledování tohoto parametru a podřízení dalších prací v podniku správnému načasování termínu sklizně kukuřice však zdaleka není tak běžné jako při plánování sklizně obilnin. Přitom příliš časná i opožděná sklizeň znamenají nemalé ztráty. Loňský rok potvrdil, že pozdní sklizeň způsobí problémy při konzervaci či znamená zvýšené zaplísnění siláže. O problémech způsobených příliš časnou sklizní informoval v Horšovském Týně MVDr. Jan Dvořáček z firmy S. O. S., Skalice nad Svitavou, s. r. o. Mimo jiné zmínil ztráty živin odtokem silážní šťávy. V siláži pak zůstávají jen její nestravitelné části. Navíc dochází k rychlému spontánnímu kvašení, jež zapříčiní nadlimitnímu obsah kyseliny mléčné.

Mráz sušinu nezvýší
I odborníci si dobře uvědomují, že ideální načasování sklizně není v řadě podniků technicky možné. Dr. Dvořáček proto v případě, že musí být sklizeň zahájena i při nižší vlhkosti doporučil zvýšit trniště a tím v siláži zvýšit podíl palic. Varoval před čekáním na mráz. Mráz dle jeho slov obsah sušiny nezvýší a naopak způsobí poškození rostlin a následně další problémy, např. zvýšení obsahu mykotoxinů. „Jakmile kukuřice zmrzne, je nezbytné do týdne zahájit sklizeň,“ apeloval.

Suma efektivních teplot
Problematikou správného načasování sklizně se intenzívně zabývají pracovníci společnosti KWS a českým pěstitelům kukuřice, jak jsme již v minulosti na stránkách Zemědělce informovali, již před několika lety nabídli možnost využívat k odhadování termínu sklizně metodu založenou na sledování tzv. sumy efektivních teplot. Principem této metody je sledování denních efektivních teplot od výsevu kukuřice. Ke všem hybridům z nabídky KWS se totiž pěstitelům dostává informací o teplotních nárocích k dosažení silážní zralosti. Navíc mohou využít zkušeností z tzv. referenčních stanovišť, kde jsou na pokusných stanovištích firmy KWS sledovány teploty a tato metoda využívaná již několik sezón.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down